Dairesel anten dizilerinin genetik algoritma ile tasarımı
Design of circular array antennas using genetic algorithm
  1. Tez No: 395767
  2. Yazar: BANU ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde, mobil haberleşmede ve askeri uygulamalarda, gereksinimlerin artması ile birlikte, daha iyi bir kapsama alanına, daha yüksek kapasiteye ve daha iyi bir iletim kalitesine sahip olmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle, tek elemanlı antenlerin yetersiz olduğu durumlarda, anten dizileri tercih edilmektedir. Anten dizileri, ilgili parametreler değiştirilerek istenilen ışıma örüntüsünün elde edilebilmesini sağlamakta ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Anten dizilerinin istenilen doğrultulardan gelen sinyalleri maksimum kazançla alma ve istenmeyen doğrultulardan gelen sinyalleri bastırma özellikleri, anten dizilerinin haberleşmede popüler ve önemli bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu çalışmada, dairesel anten dizilerinin ışıma örüntüsünün istenilen doğrultuda yönlendirilmesinin ve yan hüzmelerin sıfırlanmasının mümkün olduğu gösterilmiştir. Karmaşık problemlerde başarılı sonuçlar vermesi sebebiyle optimizasyon yöntemi olarak genetik algoritma tercih edilmiştir. Simülasyon sonuçlarında, genetik algoritma yönteminin antenin ışıma örüntüsünün istenilen doğrultuda yönlendirilmesi ile ilgili parametre değerlerini hesaplamak için uygun bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is more critical than ever to have better coverage, higher capacity and better transmission quality in communication due to increase in demand for mobile communications and military applications. Therefore, when single element antennas are unable to meet the demand, antenna arrays are preferred. Since antenna arrays enable desired radiation pattern by changing the related parameters, they are widely adapted in industrial applications. Also they are capable of processing signals with maximum gains coming from desired directions and blocking signals coming from undesired directions. These characteristics have led antenna arrays as a popular and an important research area in the field of communications. In this study it is shown that it is possible to steer the radiation patterns of the circular array antennas to the desired direction and to suppress the sidelobes. Because of its ability to solve complex problems, genetic algorithm is used as the optimization method. Simulation results show that genetic algorithm is a convenient method for calculating the parameters related to steering the radiation pattern as desired.