Türkiye'de elektrik üretiminde enerji kaynaklarının önem sıralaması için bir çok kriterli karar verme modeli geliştirilmesi ve ekonomik analizinin yapılması
Development of a multi criteria decision making (mcdm) model for ranking energy sources used in electricity generation in turkey and preparing the economic analysis
- Tez No: 395765
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünyada ve Türkiye'de gündemdeki enerji kaynakları, hidrolik, rüzgâr, güneş, jeotermal, biyokütle, biyokütleden elde edilen gaz (çöp gazı dâhil), dalga, akıntı enerjisi ve gel-git gibi fosil olmayan kaynaklar olup, bu kaynaklardan elektrik enerjisi üretimi Hükümet politikası olarak da teşvik edilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmanın amacı, birinci yaklaşımda ülkemizdeki planlanan yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut fosil yakıt kullanılan enerji kaynaklarıyla birlikte değerlendirilerek göreceli olarak kıyaslanmasıdır. Bu amaçla tezde Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri olan Analitik Hiyerarsi Prosesi (AHP) ve TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde uzman görüşleri ve dilsel ifadelerle değerlendirmeler yapıldığından AHP ve TOPSIS yöntemlerinin bulanık versiyonları kullanılmıştır. Tezdeki ikinci yaklaşımda ise yenilenebilir elektrik üretim kaynaklarının ekonomik açısından analizine yer verilerek yenilenebilir enerji alternatiflerinin yatırım maliyetleri, tesis kurulum ve işletme maliyetleri ve yatırımın geri dönüş süresi gibi unsurlar bazında değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yapılan çesitli senaryo analizleriyle, özellikle kriter ağırlıklarındaki değişkenliklere göre sıralama sonuçlarındaki değişiklikler gözlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy sources on the agenda in the world and Turkey, hydro, wind, solar, geothermal, biomass, derived from biomass gas (including landfill gas), waves, currents are energy and tidal non-fossil sources, such as electricity production from these sources Government by also be encouraged. Purpose of the first aspect of the work done in this regard, the planned evaluated together with the existing fossil fuel use renewable energy sources in our country is compared to the relative energy sources. Analytic Hierarchy Process with Multi-Criteria Decision Making method in this thesis AHP and TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) methods were used. The fuzzy versions of the MCDM approaches are employed to provide a better representation of the preference of the decision maker. In the second approach, the thesis of electricity generation from renewable sources by giving an analysis of the economic costs of alternative renewable energy investments, factors such as plant installation and operating costs and payback period of the investments were carried out on the basis of the evaluation. In addition, the analysis carried out various scenarios, especially the observed changes in ranking results are interpreted according to the criteria and variability in weight.