İletişim sistemlerinin radyolink sistemleri ile yedeklenmesi
Backing up the communication system with radio link systems
  1. Tez No: 395776
  2. Yazar: SERHAT BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Radyolink sistemleri, önceleri kapasiteleri nedeniyle telefon haberleşmesi ya da daha az bant genişliği gerektiren uygulamalarda kullanılmaktaydı. Ancak, gelişen teknoloji sayesinde günümüzde radyolink sistemleri de yüksek kapasitelerde kesintisiz iletişim sağlama imkanına kavuşmuştur. Günümüzde kurumlar farklı lokasyonlarında bulunan birimleri arasında, radyolink sistemleri kullanarak hem kurulum süresinden, hem de kablolu sistemlerdeki yüksek kurulum ya da kiralama maliyetlerinden (yalnızca kurulum maliyeti göz önüne alınarak) tasarruf etmektedirler. Ayrıca günümüzde en çok kullanılan kablosuz iletişim sistemi olan GSM teknolojilerin de, iletişimi sağlayan baz istasyonları arasındaki bağlantılarda radyolink sistemleri ana hat ya da fiber-optik kablonun yedeği olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, radyolink sistemler kullanılarak kablolu sistemlerin yedeklenmesi ya da tamamen kaldırılması ile daha basit ve maliyetsiz sistemlerin kullanılabileceği esas alınarak, fiber-optik kablo bağlantılarının radyolink sistemleri ile yedeklenmesi laboratuvar ortamında uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama ile ses, veri ya da kamera görüntü aktarımlarının radyolink sistemleri ile yapılabildiği ve iletişim sistemlerinin, bu sistemler ile yedeklenebileceği gösterilmiştir. Tez çalışmasında, ayrıca iletim hatlarının temelleri hakkında genel bilgiler verilmiş, kablolu ve kablosuz iletişim sistemlerinden bahsedilmiştir. Radyolink sistemlerinin türleri, çalışma yapısı, çalışma alanları ve kurulum aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Yapılan uygulama ile radyolink sistemleri üzerinden laboratuvar ortamında görüntü aktarımı gerçekleştirilerek, gerekli çalışma parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca çalışmada, uzak iki lokasyon (Ankara-Dikmen ile Ankara-Gölbaşı) arasında radyolink sistem tasarlanmış ve gerekli hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio link systems have been used in telephony or applications that require less bandwidth because of their capacity earlier. However today; thanks to evolving technology, high capacity radio link systems have gained the opportunity to provide uninterrupted communication. Today, institutions of units located in different locations are save up installation time and the cost of high installation and renting of the cable system (taking into account the cost of installation only) with using the radio link systems. It is also at GSM technology that is currently the most widely used wireless communication system, radio link systems providing communication links between base stations have begun using the main line or as a backup for the fiber-optic cable. In this study, backing up the wired system using radio link systems or based entirely be used in the removal of more simple and cost-free system, fiber optical cable connection to be backed up by radio link system has been carried out in practice in a laboratory environment. With this environment; it has been shown that voice, data or image transmission can be made and the communication systems to be backed up with radio link systems. In the study, also provides general information about the basics of transmission lines, wired and wireless communication systems are mentioned. Types of radio link systems, operating structure, information about work areas and installation stage are given. With application over the radio link system in a laboratory environment by performing image transfer was calculated required operating parameters. Also in the study, two remote locations (Ankara-Dikmen and Ankara-Gölbaşı) between radio link systems are designed and made the necessary calculations.