Permetrin'in tatlı su istakozlarında (Astacus leptodactylus Esch. 1823) toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of the toxic effects of permethrin on narrow clawed crayfish (Astacus leptodactylus Esch. 1823)
- Tez No: 395788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞLAN KARASU BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, tarımsal aktiviteler sonucunda su sistemlerine bulaşabilen sentetik piretroidlerden permetrinin, tatlı su istakozları (Astacus leptodactylus) üzerindeki akut toksik etkisi belirlenmiştir. Probit Analiz Yöntemi ile 96 saatlik LC50 değeri 0,091 (0,5042-2,2734) μg/L olarak saptanmıştır. Biyodeneylerde yarı-statik yöntem kullanılmış ve iki tekerrürlü uygulanmıştır. Subletal konsantrasyon olarak 96 saatlik LC50 değerinin 1/10'u kullanılmış (0,009 μg/L) ve bu konsantrasyonda 48. ve 96. saat sonunda total hemosit sayısı ve doku malondialdehit (MDA) düzeylerine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the acute toxic effects of synthetic pyhretroid permethrin, a toxic pollutant on aquatic systems coming from agricultural activities, on narrow clawed crayfish (Astacus leptodactylus) were determined. The 96 h LC50 value was estimated as 0,091 (0,5042 -2,2734) μg/L. Static bioassay system was carried out in two replicates. 1/10 of 96 h LC50 value (0,0091 μg/L) was used as sublethal concentration and total hemocyte counts and tissue malondialdehyde (MDA) levels were determined at this concentration after 48 and 96 hours.