Drosophila melanogaster'in yabanıl ve mutant türlerinde insektisitlerin in vivo ömür uzunluğu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects on in vivo longevity of insecticides in the wild and mutant strains of Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 459128
  2. Yazar: BİRCAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, piretroid insektisitlerden permetrin (PER: 5, 6, 7, 8 ppm) ile bifentrin (BİF: 4, 5, 6, 7 ppm), organofosfatlı insektisitlerden dimetoat (DİM: 0,5; 1; 1,5; 2 ppm) ve organoklorlu insektisitlerden de klorfenson'un (CHF: 2,5; 5; 7,5; 10 ppm), Drosophila melanogaster'de maksimum ve ortalama ömür uzunluğu üzerine kronik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, uygulama gruplarına farklı konsantrasyonlarda insektisit uygulanmış ve meydana gelen ömür uzunluğu değişimleri distile su kontrol ve insektisitlerin çözücüsü olan DMSO negatif kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. D. melanogaster'in Oregon R yabanıl ve vestigial mutant soyuna ait erkek ve dişi bireyler bu uygulama gruplarında kronik olarak insektisitlere maruz bırakılmıştır. Kullanılan insektisitlerin en yüksek uygulama gruplarına göre ortalama ömür uzunluğu, yabanıl soy ♂♂ için kontrol grubunda 48,48±2,20 iken PER'de 8,27±1,99; BİF'de 15,67±2,31; CHF'de 15,36±2,14 ve DİM'de 8,36±1,89; ♀♀'de ise ortalama ömür uzunluğu kontrol grubunda 49,15±2,31 iken PER'de 22,74±2,07; BİF'de 18,39±2,20; CHF'de 18,70±2,00; DİM'de 9,39±1,71 gün olarak bulunmuştur. Vestigial mutant soy ♂♂ için bu değerler yine PER, BİF, CHF ve DİM'de sırasıyla 21,09±2,14; 13,15±2,19; 14,82±2,05; 6,64±1,88 ve ♀♀'de ise 22,56±1,98; 18,52±2,06; 16,79±1,93; 8,03±1,69 gün olarak hesaplanmıştır. Mutant soya ait kontrol grubu değerleri ise ♂♂'de 45,68±1,67 ve ♀♀'de 45,85±1,71 gündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the chronic effects of permethrin (PER: 5, 6, 7, 8 ppm) and bifenthrin (BIF: 4, 5, 6, 7 ppm) which are prethroit insecticides, dimethoate (DIM: 0,5; 1; 1,5; 2 ppm) which is organophosphate insecticides and chlorfenson (CHF: 2,5; 5; 7,5; 10 ppm) which is organochlorine insecticides have been investigated on the maximum and average life spans of Drosophila melanogaster. This purpose, the different concentrations of the insecticides to the application groups were applied and occuring changes of life spans were compared with the distilled water control group and DMSO negative control group which was solvent of insecticides. The female and male individuals of Oregon wild and vestigial mutant strains of D. melanogaster were chronically exposed to the insecticides in these applicateion groups. The average life span according to highest application groups of the insecticides were found as 48,48± 2,20 for the control group, 8,27± 1,99 for PER, 15,67± 2,31 for BIF, 15,36± 2,14 for CHF and 8,36± 1,89 for DIM in the wild type males, 49,15± 2,31 for the control group, 22,74± 2,07 for PER, 18,39± 2,20 for BIF, 18,70± 2,00 for CHF and 9,39± 1,71 days for DIM in the wild type females. for vestigial mutant strains, these values were calculated as respectively 21,09±2,14; 13,15±2,19; 14,82±2,05;6,64±1,88 days in the ♂♂ and 22,56±1,98; 18,52±2,06; 16,79±1,93;8,03±1,69 days in the ♀♀ for PER, BIF, CHF and DIM. The control group values of the mutant strain are 45,68±1,67 days in the ♂♂ and 45,85±1,71 days in the ♀♀.