Akseki ilçesi, Belenalan köyü kırsal mimari doku özelliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of rural architectural characteristics in Belenalan village, Akseki
- Tez No: 395789
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı olan Belenalan Köyü'nün, kültürel ve tarihi dokusunu, sivil mimari, anıtsal yapı ve kamusal - özel alanlar bazında belgeleyerek, zaman içerisindeki gelişim ve dönüşümünü araştırmak, dokunun bozulmaması için yeni yapılaşmalara öneriler getirmek ve bölgenin turizme uygun özelliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde köyün içinde bulunduğu bölgenin özelliklerine ve tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Belenalan Köyü 'nün mimari, fiziksel ve sosyal analizleri yapılarak grafik anlatımlarla değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde Belenalan Köyü 'nün kentsel ilişkiler bazında sorun, potansiyel ve olanakları araştırılmıştır. Beşinci bölümde bölgenin turizm potansiyeli belirlenmiş, uygunluk durumu saptanmıştır. Altıncı bölümde genel müdahale kararları belirlenerek koruma yaklaşımları açıklanmıştır. Yedinci bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde köyün gelecek yıllara, sahip olduğu kültürel değerler ile gelişerek bozulmadan taşınabilmesi için gerekli koruma kararları oluşturularak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the evaluation of historical and cultural values of Belenalan, to document existing buildings, to make recommendations for new buildings and to contribute to the development of potential touristic features of the region. In the first chapter of the thesis, aim of the study, scope and methodology are presented. In the second chapter, regional characteristics and definitions are given. In the third chapter, architectural, physical and social analyses of Belenalan are conducted. In the fourth chapter, general assessment referring to the preservation of historical and natural characteristics of Belenalan is mentioned. In the fifth chapter, touristic compatibility of the region is evaluated. In the sixth chapter, general intervention decisions are determined and conservation strategies are developed. In the seventh and the last chapter, implementation methods for conservation decisions are explained.