İntrakranial anevrizmaların tedavisinde akım yönlendirici stentlerin erken-uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçları
EARLY-LONG-TERM clinical and radiological results of FLOW diverter stents in the treatment of intracranial aneurysms
  1. Tez No: 793234
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İntrakranial anevrizmaların tedavisinde kullanılan akım yönlendirici stentler akımı ana artere yönlendirerek yan dal ve perforan dallardaki akımı koruyan, patolojik damar segmentinde neointimal yenilenmeyi sağlayan, anevrizma kesesinde akımın yavaşlamasına ve trombozuna neden olan yeni nesil stentlerdir. Bu çalışmadaki amacımız merkezimizde Pipeline™ Embolization Device (PED);(Medtronic Neurovascular, Irvine, California, USA) akım yönlendirici stent ile tedavi edilen olgularda işlem sırasında ve sonrasında oluşan komplikasyonları, tedavinin etkinliğini ve güvenirliğini klinik ve radyolojik sonuçlarıyla değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma Haziran 2011 ve Nisan 2022 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nörogirişimsel Radyoloji ünitesine çeşitli nedenlerle başvuran PED akım yönlendirici stent ile endovasküler olarak tedavi edilen intrakranial anevrizması olan 109 hastanın tedavi edilen 127 anevrizma vakasından oluşmaktadır. Tüm olguların işlem öncesi, işleme ait ve işlem sonrası verileri retrospektif olarak tarandı. Tedavinin etkinliği en az 24 aylık takipte ve en son takibe göre stabil oklüzyon oranı, tedavinin güvenirliği ise tedavi anından en son takibe kadar olan anjiyografik olarak izlenen veya klinik olarak görülen tüm problemlerin insidansı olarak belirlendi. Bulgular: Bu çalışmada hastaların 72/109 (%66)'sı kadın olup yaş ortalaması 49,2 (±14,5) idi. Anevrizmaların 7/127 (%5,5)'i dev, 38/127 (%29,9)'u büyük anevrizmaydı ve ortalama anevrizma çapı 8,52 mm idi. Tedavi edilen anevrizmaların 113/127(%89)'u yan duvar anevrizması, 11/127 (%8,7) anevrizmanın daha önce yapılmış cerrahi veya endovasküler tedavi öyküsü vardı. 12/127 (%9,5) anevrizmada stente ek olarak koil kullanılmıştı. Tek stent ile teknik başarı oranı %98 iki stentle teknik başarı oranı %100'dür. Periprosedürel komplikasyon (
Özet (Çeviri)
Flow-directing stents used in the treatment of intracranial aneurysms are new generation stents that direct the flow to the main artery, preserve the flow in the lateral and perforating branches, provide neointimal regeneration in the pathological vessel segment, and cause slowing of the flow and thrombosis in the aneurysm sac. Our aim in this study was to evaluate the complications that occurred during and after the procedure, the efficacy and safety of the treatment with clinical and radiological results in patients treated with a Pipeline™ Embolization Device (PED) (Medtronic Neurovascular, Irvine, California, USA) flow-guiding stent in our center. Materıal And Method: This study consists of 127 aneurysm cases treated in 109 patients with intracranial aneurysm treated endovascularly with a PED flow diverter stent, who applied to the Neurointerventional Radiology unit of Erciyes University Medical Faculty Hospital between June 2011 and April 2022. Pre-procedure, procedural and post-procedure data of all cases were scanned retrospectively. The efficacy of the treatment was determined as the rate of stable occlusion according to the last follow-up and at least 24 months of follow-up, and the safety of the treatment was determined as the incidence of all angiographically observed or clinically observed problems from the time of treatment to the last follow-up. Results: In this study, 72/109 (66%) of the patients were female and the mean age was 49.2 (±14.5). 7/127 (5.5%) of the aneurysms were giant aneurysms, 38/127 (29.9%) were large aneurysms, and the mean aneurysm diameter was 8.52 mm. Of the treated aneurysms, 113/127 (89%) had lateral wall aneurysms, 11/127 (8.7%) had a history of previous surgery or endovascular treatment of the aneurysm. A coil was used in addition to the stent in 12/127(9.5%) aneurysms. The technical success rate with a single stent is 98%, the technical success rate with two stents is 100%. Periprocedural complication (