Yoksullukla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının etkinliği
The effectiveness of non - government organizations in the fight against poverty
- Tez No: 395819
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yoksullukla mücadelede gerek merkezi gerekse yerel yönetimlerin yeterli olmadığı düşüncesiyle sivil toplum kuruluşları da bu mücadele içinde yer almaya başlamışlar ve her geçen gün etkileri artarak devam etmiştir. Isparta ilinde de birçok sivil toplum kuruluşu yoksullukla mücadele konusunda faaliyetler göstermektedir. Bu çalışmada, Isparta ilinde yoksullukla mücadele kapsamında faaliyet gösteren sosyal yardım derneklerinin hangi tür faaliyetlerde bulundukları ve yoksulluk üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda Isparta ilinde bulunan 14 sosyal yardım derneğinden yüz yüze görüşme yöntemi ile veriler toplanmış, toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre sosyal yardım derneklerinin yoksullukla mücadele üzerindeki fonksiyonlarının yetersiz oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations which think both centralized management and local authority aren't sufficient in fighting poverty, started to take part in this field and their effectiveness have continued to increase day by day. In Isparta, many non-governmental organizations are active in fighting poverty. In this study, scope of welfare associations which active in fighting poverty in Isparta and their efficiency on poverty are examined. In this contex, data are collected from 14 welfare associatons in Isparta by using face to face meeting method and collected data is analysed with SPSS. According to analysis results, it is determined that welfare associations are inadequate about fighting poverty.