Isparta ili, Keçiborlu ilçesi İncesu köyüarazi toplulaştırma çalışmalarındabaşarı ölçütlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of success criteria in landconsulting works in Isparta province,Keçiborlu district, İncesu village
- Tez No: 791921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye ve Dünya nüfusu gün geçti artmaktadır ve bu artış tarım arazilerinin bölünmesine tarımsal üretimin artması gerekirken tarımla geçimini sağlayan kişilerin azalmasına ve üretimin azalmasına sebep olmaktadır. Toplumun tarımsal sorunlarını en aza indirmek mevcut tarım arazilerinden yüksek verim sağlamak için arazi toplulaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada arazi toplulaştırma çalışmalarında başarı ölçütleri ele alınmıştır. Kullanılan veriler Isparta iline ait ve ilgili kurumlardan alınarak Isparta ili, Keçiborlu ilçesi, İncesu köyü arazi toplulaştırma aşamaları ve değerlendirilmesi çalışmanın materyalini oluşturarak elde edilmiştir. Arazi Toplulaştırmasına, üreticilerin bakış açıları ile bu durumu etkilediği düşünülen bazı sosyo-ekonomik faktörler ile toplulaştırma sonrası parsel sayısı ve büyüklükleri, yol ve sulama bağlantıları, tarımsal alet sulama yöntemleri arasında istatistiksel olarak bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Arazi toplulaştırma çalışmasında işletmelere düşen parsel sayısı, ortalama parsel büyüklüğü, parsel şekillerinin önceki ve sonraki durumları üzerine çalışılmıştır. Çalışmada parsellerin yol durumları incelenmiştir. Çalışma öncesi yola cephesi olan parsel oranı %32,5 iken arazi toplulaştırma sonrası % 100 olduğu görülmüştür. İncesu köyünde toplamda 714.13 hektarlık alanda çalışılmıştır. Köyde % 35,84 toplulaştırma oranı ile parsel sayısı 2182 adetten 1400 adete düşmüş, ortalama parsel alanı 3,34 da alandan 4,81 da alana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population of Turkey and the world is increasing day by day and this increase causes the division of agricultural lands, while agricultural production should increase, the people who make a living from agriculture decrease and production decreases. Land consolidation studies are carried out in order to minimize the agricultural problems of the society and to provide high yields from the existing agricultural lands. In this study, success criteria in land consolidation studies are discussed. The data used were obtained from Isparta province and related institutions, and the land consolidation stages and evaluation of Isparta province, Keçiborlu district, İncesu village were obtained by forming the material of the study. It has been investigated whether there is a statistical relationship between the perspectives of the producers on land consolidation and some socio-economic factors that are thought to affect this situation, and the number and size of parcels after consolidation, road and irrigation connections, agricultural implement irrigation methods. In the land consolidation study, the number of parcels per business, the average parcel size, and the previous and subsequent conditions of the parcel shapes were studied. In the study, the road conditions of the parcels were examined. While the proportion of parcels facing the road was 32,5% before the study, it was found to be 100% after land consolidation. In the village of İncesu, a total area of 714,13 hectares was studied. With a consolidation rate of 35,84% in the village, the number of parcels decreased from 2182 to 1400, and the average parcel area was increased from 3,34 da to 4,81 da.