Birecik ağzı: Giriş - inceleme - metinler - sözlük
Birecik dialect: Introduction - analysis - texts - dictionary
- Tez No: 395863
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Yapmış olduğum bu çalışmada, Birecik yöresinde ve köylerinde yaşayan yerli halkın ağız özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, 2014-2015 yılları arasında Birecik ilçesi ve buna bağlı yerleşim yerlerinde yapılan araştırmaların sonucudur. İlçenin ve köylerinin ağız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezi ve köylerinden derlemeler yaptık. Derlenen malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen“Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi”ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizde yaptığımız ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözlük çalışmalarının sonucunda Birecik ağzının özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Özellikle Urfa Merkez Ağzı, Siverek Merkez Ağzı gibi yörelerle karşılaştırmalara giderek Birecik ağzının diğer Anadolu ağızlarına göre farklılaşan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koymaya çalıştık.“Birecik Ağzı”adı altında topladığımız bu çalışma“İnceleme”(Ses Bilgisi, şekil Bilgisi, Sonuç),“Metinler”ve“Sözlük”bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, çalışmanın başında yörenin tarihi, coğrafyası hakkında bilgi veren“Giriş”kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Have done in this study, the properties of Birecik dialect which have been spoken by local people who live in Birecik and Birecik's villages were tried to give. This study is the result of the investigation which has made in Birecik and Birecik's villages between 2014 and 2015. We did collections from town centres and villages to determine the dialect characteristics of the town and villages. We dictated the compiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches'', advised by The Turkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics of Birecik dialect in the search of phonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts. Especially, we tried to explain according to other Anatolian dialects the differentiating or showing similarity sides of Birecik dialect by comparing with Urfa Centre Dialect, Siverek Centre Dialect. This research titled“Birecik Dialect”consist of three parts,“Analysis”(Phonology, Morphology, Conclusion),“Texts”and“Dictionary”. Additionally, at the beginning of the study there is a“Introduction”part which gives some information about history, geography of the town.