Birecik yöresinde yetişen antepfıstıklarında verim ve kalitenin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 77791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi birecik yöresinde yetişen antepfıstıklarında verim ve kalitenin BELİRLENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA M. Nedim AĞAÇKESEN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 59 Bu çalışma Birecik yöresinde taban ve kıraç arazilerde sulanan ve sulanma yan koşullarda yetiştirilen kırmızı antepfıstığı çeşidinde verim ve kalitenin belirlen mesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada 4 ayrı koşulda, 5 ağaç bir yineleme kabul edilmek kaydıyla 3 yinelemeli (3x5=15) olarak toplam 60 ağaç seçilmiştir. Se çilen ağaçlar 30 yaşlarında ve üzerinde karagözleri bulunanlar tercih edilmiştir. Bu çalışma 1997 yılında yürütülmüştür. Ağaçlardan derilen meyveler duyarlı terazi ile tartılıp, yaş olarak verimleri belirlenmiştir. Daha sonra güneşte 5 gün süre ile kuru tulmak suretiyle yeniden duyarlı terazi ile tartılıp kuru ağırlıkları saptanmıştır. Elde edilen meyvelerden; pomolojik analizler, fiziksel analizler ve ağırlık yüzdeleri sap tanmıştır. Elde edilen bulgulara göre taban arazide ve sulanan koşullarda verimin yük sek olduğu, 100 fıstık ağırlığı, randıman ve çolaklık oranlarının yüksek olduğu sap tanmıştır. Kıraç arazide yetiştirilen fıstık ağaçlarında da sulama ile birlikte verim ve diğer kalite özelliklerinin arttığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı, Kırmızı, Taban Arazi, Kıraç Arazi, Sulama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON DETERMINATION OF YIELD AND QUALITY ON PISTACHIOS GROWN AT BÎRECÎK PROVINCE M. Nedim A?AÇKESEN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticulture 1998, Page: This work was conducted on determination of yield and quality of Kırmızı pistachio variety grown on the arid and fertile soil conditions and under irrigated and unirrigated conditions. In this work, totally 60 trees were selected in different 4 treatment for 3 replications each treatment and 5 trees accepted as one replication. The trees which have flower buds were 30 years old. This work was done in 1997. The harvested fruits weighted as fresh with digital scales. After that, fruits were dried under sun shine for 5 days and then weighted as dried fruits. Pomological and physical analysis were done these fruits. According to obtained results, the yield, 100 fruits weight, shelling and splitting percentages were increased under irrigated conditions at soil type B. At soil type A, yield and other quality characteristics were increased with irrigation. KEYWORDS: Pistachio, Kırmızı, Arid Soil, Fertile Soil, irrigation.