Dinî tutum ve özgecilik ilişkisi(SDÜ örneği)
Religious attitude and altruism relations
- Tez No: 395862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin dinî tutumları ile özgeci davranışları arasındaki ilişkinin bilimsel yöntemler kullanılarak incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 250 kız, 117 erkek toplam 367 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada dinî tutum düzeylerini ölçmek için Mevlüt Kaya'ya ait“Dinî Tutum Ölçeği”, özgecilik düzeylerini ölçmek için Sırrı Akbaba tarafından Türkçeye uyarlanmış olan“Özgecilik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyet, yaş, devam ettikleri fakülte, sınıf düzeyleri, yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yer, anne ve babalarının eğitim durumu gibi değişkenler ile dinî tutumları ve özgecilik düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; deneklerin dinî tutumlarının cinsiyet, yaş, devam ettikleri fakülte, devam ettikleri sınıf düzeyi, yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yer ve anne eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Baba eğitim durumuna göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Dinî tutum düzeyine göre özgeciliğin yardımseverlik alt boyutunun puanının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Fakat aile, sosyal, sorumluluk alt boyutlarında farklılık tespit edilmemiştir. Deneklerin özgecilik düzeyleri cinsiyete göre yardımseverlik ve sorumluluk alt boyutlarında, yaş gruplarında aile alt boyutunda, devam ettikleri fakültelere göre yardımseverlik alt boyutunda, anne ve baba eğitim durumuna göre özgeciliğin aile alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi ve yaşamlarının çoğunu geçirdiği yere göre ise farklılık tespit edilmemiştir. Dinî tutum ile özgeciliğin aile alt boyutu arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dinî tutum ile sosyal alt boyut arasında negatif yönde zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dinî tutum ile yardımseverlik alt boyutu arasında pozitif yönde yüksek bir ilişki tespit edilmiştir. Dinî tutum ve sorumluluk alt boyutunda ise negatif yönde zayıf bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between religious attitudes and altruistic behavior of university students, using scientific methods. The research sample of 250 girls and 117 male students, who were studying in Süleyman Demirel University, consists of a total of 367 students. To measure the levels of religious attitudes used“Religious Attitude Scale”of Mevlüt Kaya.To measure their level of altruism adapted into Turkish by Sırrı Akbaba“Altruism Scale”and“Personal Information Form”is used. Students in the study of gender, age, school they attend, grade levels, where they spent most of their life, the relationship between variables such as educational level of the mother and father with religious attitudes and altruism levels were examined. According to the results of the research; gender of the religious attitudes of the respondents, age, school they attend, they continued class level, according to where they spent most of life, education of his mother have been found to vary in their Religious attitudes. According to the father of education it has not been found to differ. According to the religious attitude it has been found to vary the level of helpfulness subscale scores of altruism. However, the family, social responsibility subscale sccores have not been detected differences in dimensions. Altruism levels of the subjects by gender helpfulness and the responsibility of the dimensions of the family subscale in the age group of helpfulness dimensions according to the faculties they attend, according to education of parents significant differences in altruism family subscales were identified. Depending on where it spent most of their life and grade level were not significantly different. The positive correlation between the dimensions of the religious attitude of altruism of the family has been found to be a weak relation. The negative correlation between religious attitudes and social dimensions has been found to be a weak relation. A high positive correlation between the dimensions of the religious attitude of helpfulness was identified. The religious attitude and the responsibility of the dimensions of a weak negative correlation have been found.