İslami kesimdeki değişimi romanlardan (2000 - 2010) okumak
Understanding the change on Islamic sector from novels (2000 - 2010)
  1. Tez No: 395865
  2. Yazar: RAMAZAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türkiye'de İslamcılık uzun bir geçmişe sahip siyasî, kültürel ve entelektüel bir akımdır. İslamcılığın cumhuriyet tarihi boyunca gösterdiği değişimle Türkiye'nin yaşadığı toplumsal değişim arasında doğrudan sayılabilecek bir paralellik söz konusudur. Araştırmamızda İslamcılıkla bağlantılı olarak İslami kesimin cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığı meselelerini, değişimini, eleştirilerini, özeleştirilerini ve Müslüman kimliğini nasıl inşa ettiğini bizzat İslamî kesimde yazılan romanlar üzerinden anlamaya çalıştık. Romanlarda ve romanlar üzerinden İslamî kesimde sosyal, ekonomik, kültürel değişimi; kadın kimliği, aile, din anlayışları ve eğitim gibi temel konulara olan yaklaşımları anlamaya çalıştık. Bu bağlamda araştırmada değişimin ve dönüşümün bariz bir hâl aldığı 2000'li yıllarda yayınlanmış 8 roman (Ebuzer, Bana Uzun Mektuplar Yaz, İkna Odası, Hiçbiryer, Fatma Aliye: Uzak Ülke, Seni Dinleyen Biri, Huzursuz Bacak, Medyasenfoni) örneklem olarak tercih edildi. Çalışmamızda toplumsal hayatta gerçekleşen kırılmalar ile kültürel-edebî ürünler arasında doğrudan veya dolaylı bir ilişkinin varlığı noktasından hareket ettik. İslamî kesimi içerden bakan söz konusu ürünler sosyolojik analizlere ve değerlendirmeye tabi tutularak incelenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamism in Turkey is a political, cultural and intellectual movement with a long history. Changes in Islamism throughout the history of Republic is directly paralleled with the social changes of Turkey. In our study related to Islamism we have tried to understand the matters, changes, criticisms, self-criticisms of Islamic sector throughout the history of Republic and how it built the Muslim identity through the novels written in Islamic sector itself. In and through these novels we have tried to understand the social, economical and cultural changes in Islamic sector and the approaches to key issues such as female identity, family, religious understanding and education. Within this context, 8 novels (Ebuzer, Bana Uzun Mektuplar Yaz, İkna Odası, Hiçbiryer, Fatma Aliye: Uzak Ülke, Seni Dinleyen Biri, Huzursuz Bacak, Medyasenfoni) published in 2000's when the change and transformation became obvious have been chosen as a sample in the study. In our study we started from the existence of direct or indirect relationship between the breaks occured in social life and cultural-literary works. The works in question observing Islamic section inside were tried to be analyzed and interpreted through sociological analyses and evaluations. .