The formation of neoliberalism in Turkey and the economic rise of conservative Islam: A crucial coalition in the 1980s
Türkiye'de neoliberalizmin oluşumu ve muhafazakar İslamın ekonomik yükselişi: 1980'li yıllarda önemli bir ittifak
  1. Tez No: 326673
  2. Yazar: MURAT ÜÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEOFF BOVE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Türkiye'de 1980'li yıllarda muhafazakar İslami kesim ile neoliberal ekonomi politiğin oluşturduğu işbirliğinin nedenlerini açıklamaya çalışmaktadır. Küreselleşme sürecinde dünya'nın hızlı ve karşı konulamaz değişimi toplumları, düşünceleri ve değerleri de beraberinde değiştirmektedir. Şu söylenebilir ki muhafazakar İslam bu süreçten kendisini soyutlayamazdı ve bunun sonucu olarak, bu ideolojinin neoliberal kapitalizme eklemlenmesine şahit olduk. En nihayetinde, bu tez İslami kesimden insanların, eskiden batı tarzı kapitalizme tamamen karşı olmalarına rağmen nasıl ve ne şekilde neoliberal ekonomi politik ile işbirliği yapmayı kabul ettiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Son tahlilde, bu tez bu koalisyonun oluşmasındaki temel meseleleri Foucault ve Althusser'in teorilerinin yardımıyla incelemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to scrutinize the main reasons for the establishment of the coalition between conservative Muslim people and neoliberalism in Turkey in the 1980s. During the globalization process, the rapid and overwhelming change of the world influences almost all societies, thoughts and values. It can be said that conservative Islamism could not escape from this change and this ideology has integrated itself into the neoliberal globalization process. Therefore, the thesis aims to illustrate why and how Muslim people agreed to co-operate with neoliberal capitalism, since historically they were against the western style capitalism. In the final instance, the thesis tries to observe the key issues for the rise of this coalition with the help of Foucault?s and Althusser?s theories.