Şikayet yönetimi ve şikayet sonrasında müşteri sadakatinin ölçümlenmesi: Türk Telekom A. Ş. örneği
Complaints measure of customer loyalty after management and complaints: Türk Telekom A. Ş. an application
  1. Tez No: 395924
  2. Yazar: HİCRAN KARALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Şikayet en yalın tanımıyla beklentilerin karşılanmamış olduğunun ifade edilmesidir. Bunun yanı sıra, işletmeler açısından, hizmet ya da üründeki kusurun düzeltilerek müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Müşteri şikayetleri işletmelere kendilerini nasıl geliştireceklerini gösterir ve pazar paylarını korumalarına yardımcı olur. Dolayısıyla müşteri şikayetleri şirketler için bir sorun değil birer fırsattır. Şikayetlerin etkin bir biçimde değerlendirilmesi, müşteri ile ilgilenilmesi ve etkin bir şikayet yönetimi uygulaması müşteri sadakatini de arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Complaint can basically be defined as stating the unfulfillment of expectations. Besides, for the companies it stands for the process of fixing the flaws of a product or service and creating customer satisfaction. Customer complaints or feedbacks shows companies how to improve themselves and helps to maintain their market share. Therefore customer complaints are not problems for companies but rather opportunities. Sufficient evaluation of complaints, paying attention to customers and applying an effective complaint management will increase customer loyalty.