Jeopark potansiyeli açısından Ayazini köyü
Ayazini in terms of geopark potential
- Tez No: 395977
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar/İhsaniye İlçesi Ayazini Köyü'nün sahip olduğu doğal ve kültürel değerler UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı ölçütleri bakımından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, sahanın sürdürülebilir bir koruma ile birlikte jeoturizme kazandırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın özünü Ayazini Köyü'nde bulunan peribacaları, kaya yerleşmeleri, kaya mezarları, jeomorfolojik oluşumlar ve Köy'ün sahip olduğu kültürel özellikler oluşturmaktadır. Araştırmada, büyük oranda arazi inceleme yöntemi kullanılmıştır. Arazi çalışmalarında doğal ve kültürel değerlerin GPS ile koordinatları kaydedilmiş ve yaklaşık olarak 2000 adet fotoğraf çekilmiştir. Ayrıca arazi incelemelerinde köy halkından vatandaşlar ile birlikte arazi gezileri düzenlenmiş ve röportajlar yapılmıştır. Sahanın tematik haritaları Afyon Kocatepe Üniversitesi CoğrafyaBölümü CBS laboratuarında yapılmıştır. Tüm bunlara ek olarak saha ve konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Ayazini Köyü ve çevresinin UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı ölçütleri ile uyum sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca mevcut doğal ve kültürel değerlerin jeoturizm, eğitim ve bilimsel amaçlı olarak kullanılabileceği ve termal turizm ile birlikte pazarlanılabileceği ortaya çıkmıştır. Buna karşın Ayazini Köyü'nde, uygulanan koruma ve kullanma eylemlerinin yasal boyutta kaldığı sahada uygulanabilirliğinin yetersiz olduğu görülmüştür. Son olarak, sonuçlar doğrultusunda Ayazini Köyü ve çevresinin sürdürülebilir koruma ve kullanımı ile birlikte jeoturizme kazandırılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study evaluates natural and cultural values of Ayazini, a village of İhsaniye, Afyonkarahisar in terms of the criteria established by the UNESCO's Global Geopark Network. Within this context, the village is aimed to contribute to geotourism through its sustainable protection. The study focuses on fairy chimneys, rock areas and graves, geomorphological structures in and cultural characteristics of Ayazini. It is mostly a fieldwork study. GPS coordıinates of natural and cultural values were recorded, and about 2000 photos were taken. In addition, field trips were taken and interviews were conducted with villagers. The thematic map of the village was constructed in GIS laboratory of the Department of Geography at Afyon Kocatepe University. Apart from all these, the related literature was reviewed. At the end of this study, Ayazini and its neighborhood were found to be congruent with the criteria established by the UNESCO's Global Geopark Network. In addition, the study indicates that existing natural and cultural values can be used for geotourism, education and research purposes and marketed through thermaltourism. On the other hand, protection and use of Ayazini remained within the legal limits and were inadequate in practice. Finally, suggestions were made, in accordance with the findings, for geotourism in Ayazini and its neighborhood as well as for its sustainable protection and use.