Doymuş hidrolik iletkenliğin arazi ve laboratuvar koşullarında ölçülmeleri ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 39600
  2. Yazar: SERDAR TOPALHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞEFİK TOPALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çukurova bölgesinde yaygın ve önemli olan 20 toprak serisinden iki toprak serisinde Arık ve Çanakçı serilerinde doymuş hidrolik iletkenlik arazide ve labaratuvarda ölçülmüş ve serilere ait bazı fiziksel ve kimyasal özellikler rutin analizlerle tespit edilmiştir. Doymuş hidrolik iletkenlik arazide taban suyunun üzerinde yüzlek kuyu metoduyla ve labaratuvarda düşen- azalan yük altında bozulmamış toprak örneklerinden saptanmıştır. Arazide ölçülen hidrolik iletkenlik değerleri labaratuvar ölçüm değerlerine göre daha büyük bulunmuştur. Bozulmamış örneklerle sabit ve düşen yük altında yapılan ölçümler arasında yakın ilişkiler olduğu görülmüştür. Derinlik ve kil içeriğinin artmasıyla doymuş hidrolik iletkenliğin düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are twenty different soil series which are widespreaded and impartant in Çukurova Region. Two of them are Arık and Canakgi soil series. The saturated hydraulic conductivity, the main physical and chemical properties of these series were measured by using the rutine analysis. The saturated hydraulic conductivity above the water table was conducted by using shallow well pump in method in the field and it was measured, using falling-head method and constant- head method on undisturbed soil samples in the laboratory. As a results of the measurements, the saturated hydraulic conductivity values in the field were found to be higher than the laboratory measurements. By using the constant and falling head measurements with the undisturbed soil samples showed close relations between these two methods. It was determined that the saturated hydraulic conductivities were decreased by the depth and clay contents increase.