Ambalajın tüketici satın alma karar sürecine etkisi: Şampuan ambalajı üzerine bir uygulama, Mersin ili örneği
- Tez No: 396013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN YAVUZALP MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada tüketici için ambalajın önemini ve tüketici tercihlerinde etkili olan ambalaj özelliklerini anlamak için ambalaj tercihlerinde ambalajın fonksiyonlarına ilişkin tüketici tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Amaç, üreticilere tüketicilerin ürünün ambalajına ilişkin tutumları hakkında ipucu verebilmektir.Araştırma, tüketicilerin ambalajın fonksiyonlarına ilişkin tutumlarının değerlendirilmesiyle gerçekleşmiştir. Toplam 100 cevaplayıcı araştırma kapsamındadır. Geliştirilen anketin güvenirliği, cronbach alpha ile ölçülmüş satın alma ifadeleri oldukça güvenilir bulunmuş olup, ifadeler birbiriyle ilşkili ve ölçek için gerekli bulunmuştur. Seçilen örneklemin özellikleri sıklık tablolarıyla ortaya konmuş, demografik faktörler arasındaki ilişkiler Pearson Ki-Kare testi ile ölçülmüş, katılımcıların şampuan alışveriş tercihleri ve şampuan ambalajı tercihlerinde etkili olan tutumlarına demografik faktörlerin etkisi t-test ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile irdelenmiş, anlamlı bulunan ilişkilerde çoklu değişkenler için Tukey son testi gerçekleştirilmiştir. Şampuan kullanıcılarının demografik özellikleri ile şampuan kullanım özellikleri arasındaki ilişkiler Pearson Ki-Kare Testleri yapılarak incelenmiştir. Arasında anlamlı ilişki bulunan demografik özelliklerin çapraz tabloları yapılarak, anlamlı ilişkiler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to understand thoroughly the importance of packaging and attributes of packaging that effect consumer preference; consumer attitudes toward packaging functions are tried to examine. The purpose is to give a hint to producers about the consumer attitudes toward product packaging.This research explores attitude differences toward packaging functions between packaging types. A total of 100 respondents were included in this research. This developed questionnaire is considered by cronbach alpha, the choised examples are given with“frequency Schedule”. The relation-ships among the demographic factors are considered by Pearson chi square test. The effect to participants shampoo shopping preferences and shampoo packaging preferences is considered by t-test and one-way ANOVA, the relation-ship between the job satisfaction and clever board approach is analysis by“Pearson's Chi Square Test”and“Regression Model”.