II. Dünya Savaşı yıllarında ve sonrasında Türk Yunan ilişkilerinde dostluk örnekleri: 1939 - 1954
Duri̇ng and after the Second World War fri̇endshi̇p examples of Turki̇sh - Greek relati̇ons: 1939 - 1954
- Tez No: 396041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KASALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
19. yüzyılın başlarından günümüze kadar Türk-Yunan ilişkilerinin tarihsel sürecine bakarak, ilişkilerin değerlendirmesi için bir genelleme yaparsak;“genelde gerginlik içinde geçmiştir.”diyebiliriz. Ancak nadirde olsa, bu çalışmanın bahsettiği dönem gibi aralarında iyi ilişkiler kurdukları da olmuştur. 1930'lu yıllarla birlikte, gerek dünyanın içinde bulunduğu şartlar, gerekse iki devletin dönem içerisindeki dış politika anlayışları, iki devleti birbirine yaklaştırmıştır. Bu dönemde iki devlet aralarındaki sorunları çözerek, işbirliği arayışlarına girmişler ve 2. Dünya Savaşı öncesi bunda da başarılı olmuşlardır. 1930'lu yıllarda oluşturulan Türk-Yunan ilişkilerindeki olumlu hava, herkes için zor bir dönem olan 2. Dünya Savaşı yıllarında da devam etmiştir. Yunanistan savaş yıllarında uğradığı işgaller nedeniyle korkunç bir yıkıma uğramıştır. Bu zor döneminde Türkiye dost olarak gördüğü Yunanistan'a, başta insani yardımlar olmak üzere birçok şekilde yardım etmiştir. Böylelikle ilişkilerde daha çok insani boyut ön plana çıkmıştır. Bu da iki halk arasındaki buzları kısmen de olsa eritmiştir. 2. Dünya Savaşı sonrası iki kutuplu yeni dünya düzeninde, iki devlet aynı kutba dahil olmuşlar, SSCB'ye karşı ABD'nin yanında birlikte saf tutmuşlardır. Bu dönemde de iki devlet aralarında işbirliği yaparak ilişkileri geliştirmişler, siyasi, ekonomik, askeri ve sosyal alanlarda birçok dostluk örnekleri vermişlerdir. 2. Dünya Savaşı'nın başlangıcından, ilişkilerin Kıbrıs meselesi ile bozulmaya başladığı 1954 yılının sonlarına kadar, Türkiye ve Yunanistan aralarında iyi ilişkiler kurmuşlardır. Türk-Yunan ilişkilerinde nadir yaşanan bir dostluk dönemini, tarihe not düşmüşlerdir. Bu nedenle ilişkilerin değerlendirilmesinde ve planlanmasında, eksiklik ve yanlışlıklara yol açmamak için, bu dostluk döneminin dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
If we look backwards of Turkish-Greek relations' historical process from the beginning of 19th century to today and make a general assessment on them, we can easily see a political tension. However; even scarcely, as this study mentions about, there had been some terms in which they established good relations each other. Starting in early 1930s, not only conjunctural policy of the World, but those two nations' foreign policy leaps also have made them closer. At this period, they solved their mutual problems and pre-World War II, they achived in seeking cooperation and reaching a consensus. This peaceful atmosphere of Turkish-Greek relations provided in 1930s continued in during World War II that is a hard period for all hands. Greece was terribly devastated because of the invasions during the war. In this difficult period, Turkey supported Greece seeing as a friend especially with humanitarian aids. So the two nations' relationships developped in a humanely dimension. As a result, they broke the ice together. After the World War II, in the bipolar new world order, these two states were in the same side and cooperating with the USA against the USSR. In this period they both developped their mutual relations by cooperating and they showed the good friendship scenes in military, social, political and economical fields. From the beginning of the World War II to the end of 1954 when the Cyprus political crisis broke out, Turkey and Greece set good relationship. They recorded an unusually positive period in terms of Turkish – Greek political relations. As a result, in order not to lead misunderstandings and flaws in evaluation and planning of the relations, it is required that this alliance period must be taken into consideration.