Modern Türk şiirinin yeni araçlarla ilişkisi: Sosyal medya örneği
Relation of modern Turkish poem with new tools: The sample of social media
- Tez No: 396076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarih boyunca sanat faaliyetleri, dönemlerin zihniyetlerine ve araçlarına göre değişim göstermiştir. En eski sanat şubesi olan şiir de dönemsel araçlar doğrultusunda farklı biçimlerde kendini ifade etmiştir. Şiir, insanla beraber doğmuş ve tarih boyunca gerek bireysel durumlarda gerekse toplumsal süreçlerde önemli bir belirleyen olmuştur. Günümüzde teknik ilerlemeler, geçmişle mukayese edilemeyecek bir hızla gelişme kaydetmektedir. Bu durumun hayatın her alanını etkilediği muhakkaktır. Artık yeni bir insan tipi ve onun eylemleriyle karşı karşıya olunduğu ifade edilebilir. Bu değişim esas alınarak üç ana bölümden oluşan çalışmanın Dijital Çağ ve Sosyal Medya başlıklı birinci bölümünde birçok isimle anılan çağımız için sıkça kullanılan dijital çağ ve bu çağın araçlarının en çok gelişim kaydettiği alan olan sosyal medya, kavramsal çerçeve ve araçlar bakımından incelenmiştir . İkinci bölümde Şiirin Tarihsel Gelişimi ve Modern Türk Şiirinin Dönüşümü ana başlığı altında tezin konusu olan araçların şiire etkileri değerlendirilmiştir Son olarak sosyal medyanın en popüler ağları olan Facebook ve Twitter'dan şiir örnekleriyle Türk şiirinin sosyal medya örneğinde dönüşümü mahiyet, teknik ve muhteva bakımından incelenerek genel kanılara varılmıştır. Şiirin mahiyet, teknik ve ilgileri yeniden anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history,art has always been in a change in relation with the mentality and the tools of the age. Poem, which is the oldest branch of art, has always existed in different forms with the tools of the ages. Poem was born with humanity and has become an important factor that affects both personal and social processes. Today, technological advancement happens in such a speed that we can not even compare it with that of the past.Certainly,that improvement affects every part of life. It can be said that we are faced with a new human type and his different activities. In the first part of that work (which is composed of three main parts) titled Digital Age and Social Media, considering those changes mentioned above, the terms digital age, which is one of the most used names to describe that age, and social media, which is the area where tools of that age have advanced most, are analysed in terms of their conceptual frames and tools. In the second part,the influence of the instruments ,which are the topic of the thesis, on poem is discussed under the title of Historical Advancement of Poem and Transformation of Modern Turkish Poem . Last of all, by quoting poem examples from most popular social media tools, facebook and twitter, the change in Turkish poem's quality, technique and content are analysed to make generalizations.The quality, technique and concerns of the poem are re-interpreted.