Sağlık çalışanlarının iş doyumlarına etki eden faktörlerin analizi: Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Çekirge Devlet Hastanesi Bursa örneği
Health professionals in healthcare of the job satisfaction analysis of factor: Şevket Yılmaz Training and Research Hospital with Çekirge State Hospital Bursa sample
  1. Tez No: 396107
  2. Yazar: İSA KÖKEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İş doyumu, insan kaynaklarının etkin ve verimli bir çalışma sağlamasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek iş doyumuna sahip çalışanlar, işletmelerin belirledikleri amaçları gerçekleştirmede önemli derecede katkı sağlamaktadır. Karmaşık bir örgüt yapısı olan hastane ve sağlık kurumları farklı nitelik ve birikimi olan personelden oluştuğundan, personeli motive eden faktörler de kişilere göre değişebilmektedir. Bu araştırma ile sağlık işletmelerinde çalışan sağlık personelinin iş doyumunu etkileyen faktörler ile iş ortamında hangi iş doyumu faktörünün daha etkili olduğunu bulmak amaçlanmıştır. Sağlık hizmeti veren işletmeler, oldukça karma bir yapıya sahip çalışanlar tarafından kendisinden beklenilen hizmetleri yerine getirir. Karma yapının fazla olduğu bu örgütlerde iş doyumu açısından önemli bir sorun bulunmaktadır. Çünkü bu gruplar farklı ihtiyaçlara ve beklentilere sahip olacaklardır. Hastanenin amacına ulaşmasında, başarılı ya da başarısız kabul edilmesinde en büyük pay hiç şüphesiz hastane personeline aittir. Hastanenin başarısı bir anlamda personelin başarısı olduğu için bu noktada personelin iş doyumunun sağlanması ve personelin verimliliğini arttıracak etmenlerin belirlenmesi önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motivation appears as an important factor in providing effective and efficient working of human resources. Workers which have high motivation, have important role in realizing of business enterprises'goals. As hospitals and medical institutions have a complex organization and the staff with varying qualities and background, the motivation factors differ from person to person, too. The primary objective of this study is to find out the factors affecting the motivation of the medical personnel and determine what motivation factor is more effective than others at the workplace. The enterprises which give health service are performing their obligations by considerably mixed staff. In such quite mixed organizations, there is no significant motivational trouble. Because, these groups will have different requirements and expectations. To accept the hospital as successful or unseccessful, the ultimate proportion surely belongs to the health staff. Since the success of the hospital means the success of the personel, in a sense, to sustain the motivation of personel and to identify the factors that will increase personel's productivity gain importance.