Sağlık turizminde Ankara'nın marka bir kent olması için izlenecek stratejiler konusunda yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluating views of managers on topic strategies to be followed for to make the brand a city Ankara i̇n health tourism
  1. Tez No: 396114
  2. Yazar: EMİNE SELDA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık turizmi son yıllarda kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerince üzerinde durulan bir konu olmuştur. Sağlık turizmi konusunda Dünya'nın lider ülkeleri ile Türkiye'nin kıyaslaması yapıldığında ülkemizin bu konuda oldukça yeni olduğu görülmektedir. Ancak hem kamu ve özel sektör hem de sivil toplum örgütleri ülkemizin bu konuda ilerlemesi için gayret göstermektedirler. Araştırmada, sağlık turizminin mevcut durumu değerlendirilerek bu konuda Ankara'nın marka kent olabilmesi için çeşitli stratejiler geliştirilmiştir. Bu durum değerlendirilmesi ve stratejilere yönelik kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri üst düzey yöneticilerinden 25 kişiye anket uygulaması yapılarak görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamındaki yöneticilerin %48'i kamu, %32'si özel sektör ve %20'si sivil toplum örgütü üst düzey yöneticisidir. Bu yöneticilerin Ankara'daki sağlık turizminin mevcut durumu ve tanıtım faaliyetleri gibi konularda görüş birliği içerinde olduğu araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Ancak Ankara'daki sağlık turizminin sorunları ile ilgili görüşlerinde farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Özel sektör ve sivil toplum örgütleri üst düzey yöneticileri Ankara'nın sağlık turizmi sorunlarını kamudaki üst düzey yöneticilere göre daha büyük bulmuşlardır. Sağlık turizminde Ankara ili için vurgulanması gereken özellikler konusunda yöneticiler en çok ulaşım kolaylığı, reklam, termal turizm ve kaliteli uygun fiyatlı sağlık hizmetlerinin varlığı üzerinde durmuşlardır. Anahtar Sözcükler Sağlık Turizmi, Marka Kent, Marka, Turizm, Sağlık.
Özet (Çeviri)
Health tourism has been put emphasis on a issue by the public sector, private sector and civil society organizations in recent years. When the world's leading countries in health tourism with Turkey's comparisons made in this issue our country is seen as a fairly new. However, civil society organizations both public and private sector strive to progress on this issue in our country. In the research, evaluated the current state of health tourism has been developed various strategies for to be brand city of Ankara on this issue. This assessment and strategy the public sector, private sector and civil society organizations senior managers of the 25 people was been made survey application their opinions were evaluated. % 48 of managers within the scope of the research public, % 32 of private sector and % 20 of civil society organization is a member of the senior management.This managers such as on issues current state of health tourism in Ankara and promotional activities consensus has been determined as a result of the research is in the inside. However, the problems of health tourism in Ankara regarding their opinions have been concluded that differences. The private sector and civil society organizations senior managers found Ankara's health tourism problems larger than the senior managers in the public sector. Managers put emphasis on about to need properties emphasizing for city of Ankara in health tourism in the most easy access, advertising, thermal tourism and presence of high-quality affordable price in healthcare. Key Words Health tourism, Brand of City, Brand, Tourism, Health.