Başkasını koruma: Uluslararası Hukukta koruma sorumluluğu
Protecting the other: Responsibility to protect in International Law
- Tez No: 396116
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Zorluk altındaki başkasını koruma düşüncesi, haklı savaştan bu yana hem felsefede hem hukuk disiplininde tartışılan bir durumdur. Ahlaki bir yükümlülük olarak başkasını koruma düşüncesi, insanın varlığının insanlığın varlığına içkin olmasından ileri gelir. Bireysel olarak ifade edilen bu yükümlülüğün kolektif sistemler bakımından, yani devletler ve uluslararası örgütler bakımından nasıl vücut bulacağı konusu muğlaktır. İnsani amaçlarla yapılan müdahalelerden, koruma sorumluluğu kavramına kadar tartışılan başkasını koruma düşüncesi, insan haklarının uluslararası alanda korunmasına isnat eder. Çalışmanın temel amacı, başkasını koruma düşüncesinin, insan haklarının uluslararası alanda korunması çerçevesinde değerlendirilmesine ve bu düşüncenin uluslararası hukuktaki varlığının tespitine odaklanmıştır. Bu bağlamda, ilk olarak başkasını koruma düşüncesi açıklanmış ve bu düşüncenin uluslararası hukukta nasıl var olduğu tarihsel olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Ardından, koruma sorumluluğu kavramının normatif bağlayıcılığı tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Libya ve Suriye örnekleri üzerinden uygulamaların kavrama etkisi tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Koruma Sorumluluğu, başkasını koruma, Libya, Suriye
Özet (Çeviri)
The idea of protecting the others under challenge has been discussed in both philosophy and law dicipline since just war. The idea of protecting the others as a moral obligation proceeds from existince of human for humanity. How the occurence of this obligation for collective systems such states and international organizations as an individual statement is ambigious. It's argued that the idea of protecting the others from interventions of humanitarian purposes to responsibility to protect concept is attributed to protect human rights in international field. The main purpose of this study is evaluating the idea of protecting the others with protecting human rights in international field and determination of this idea in international law. Fort his purposei firstly the idea of protecting the others is explained and it is tried to determined how this idea occur historically in international law. The final part of this study, it is discussed that the effects of implementing notion with Libya and Syria. Key Words Responsibility to protect, protecting the others, Libya, Syria