Sanatta yaratıcılığın ateşleyicisi: Nesne
The igniter of creativity in a work of art: Object
  1. Tez No: 396127
  2. Yazar: SENİHA ÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde nesne, sanatta yaratıcılığı ateşleyici bir unsur olarak ele alınmıştır. Nesnenin geçmişten günümüze sanat yapıtlarında görünür olan varlığı ise, nesnenin bu özelliğinin en önemli göstergesi olarak görülmektedir. Nesnenin farklı alanlardaki tanımlamalarından yola çıkarak soyut, somut, canlı, cansız her varlığın nesne olduğu kabul edilmiştir. Sanatta nesnenin temsil, kopya, simge olarak başlayan varlığı; imge, alıntı, hazır yapım, kavram olarak çeşitlenerek günümüze kadar gelmiştir. Günümüz, nesnenin her dönemde öne çıkan ayrı ayrı özelliklerine kucak açmıştır. Bu sebeple sanat tarihsel bir sıralamayla ilerleyen tezde 1990'lar sanatı; nesneyle ilgili üretimlerin konu bazında değerlendirilmesiyle ilerlemiştir. Günümüz sanatçılarının dikkat çeken çalışmaları tamamen kişisel tespitler ışığında sınıflandırılmış; toplama biriktirmeye dayalı“nadire kabineleri”, anıya dair izler barındırması açısından“anı nesnesi”, tüketim nesnelerinden oluşan çalışmalara istinaden“tüketilebilir nesne”ve karşıt söylemi temsil ettiği düşünülen nesnelere dair“karşıt söylem olarak nesne”başlıkları üzerinden irdelenmiştir. Tüm bu araştırma, kişisel uygulama çalışmalarının da zeminini oluşturmuştur. Nesnenin merkeze alındığı çalışmalar“nesnenin doğrudan kullanımı”, nesnenin çalışmanın öncelikli belirleyicisi olmadığı çalışmalar ise“nesnenin dolaylı kullanımı”olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we have addressed the object as an ignition element of creativity in the art. The visual existence of the object appeared in works of art from past to present is the most significant indicator of this particularity of the object. Based upon the definitions of objects in diverse fields, every being in existence, be it of abstract, concrete, living or lifeless nature, has been regarded as object. The existence of object in art that initially got started as a representation, copy and symbol has come until today becoming more and more diversified as an image, adaptation, ready-made construction and notion. Nowadays, we experience an environment of art embracing the object with all its features that came forward separately in all the previous periods. For this reason, the artistic productions in connection with the object produced in 1990s years was addressed basing on topics in the dissertation based, in fact, on historical art periods. The outstanding works of art of contemporary artists have been classified based completely on personal observations and examined under such headings as ''cabinets of curiosity'' based on collection and accumulation, ''object of reminiscence'' reserving traces of memories, ''consumable object'' in reference to the works comprising of consumed objects and ''object as counter discourse'' in view of the objects deemed as representative for a counter discourse. As a whole, this study has paved the way for personal application studies as well. While the works where the object is located in the centre were called as ''direct usage of object'', other works where the object is not handled as primary determinant were called as ''indirect usage of object''