Tipografik imgelerin resimsel yorumları
Pictorial review of typographic images
  1. Tez No: 396132
  2. Yazar: CİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Gazi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı'nda (GGSER) yapılmıştır. Plastik sanatlar bağlamında incelenen tipografik imgelerin resimsel yorumları, sanat tarihsel süreçte ve kamusal alan ile olan ilişkisi örneklerle incelenmiş ve bu etkileşimin sonucunda bir dizi uygulama çalışmasıyla desteklenmiştir. Tipografik kullanımların teknolojik gelişmelere paralel olarak yaygınlaşmasıyla birlikte tipografi, geleneksel kullanım alanlarının dışına çıkarak sanatsal açıdan da öne çıkmaya başlamıştır. Tipografinin görsel ve biçimsel tasarımının yanı sıra duygusal, algısal ve estetik boyutu sezgiye dayalı olması ve dışavurumcu bir anlatıma olanak vermesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, konu ile ilgili öne sürülen görüşler uygulama çalışmalarında deneyimlenerek gerçekleştirilmiştir. Tezin birinci bölümünde araştırmanın kuramsal tanımlamalarının yanı sıra konunun tarihsel ve düşünsel bağlamlarına değinilmiştir. İkinci bölümde sanat tarihsel süreç içerisinde tipografi konusuna farklı bağlamlarla yaklaşan sanatçı örnekleri incelenmiştir. Son bölümde ise tez süresince okunan kitaplar, görsel deneyimler, izlenen filmler ve sanat yapıtlarının bıraktığı etkiler, düşüncelerde şekillenerek, sözün, imgede yer bulmasına olanak sağlamıştır. Ayrıca tipografi; uygulama çalışmalarında biçim, içerik etkileşiminde deneyimlenmiş, konu; toplumsal, felsefi, sanatsal ve politik düzlemde plastik sanatlarda anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study Gazi Institute of Fine Arts Main Art Department (GIFAMAD) is made. Pictorial review of typographic image analyzed in the context of visual arts, arts and examined with examples relationship with the public sphere is supported by a series of historical processes and work practices as a result of this interaction. With the spread of typography in parallel with the technological development of typographic use has begun to stand out in terms of going beyond traditional artistic areas. In addition to the visual and stylistic design of the typography emotional, perceptive and intuitive and expressive aesthetic dimension that is important in terms of allowing a narration. This study was carried out on the subject deneyimlenerek opinions set forth in the application operation. In the first part of the thesis it has discussed the historical and intellectual context as well as the theoretical description of the research subject. In the second part coming from different contexts of art in the historical process issues typography artist samples were analyzed. In the last chapter books read during the thesis, the visual experience will affect watched movies and had left their work of art, shaped by the thoughts, words, has enabled us to find a place in the image. Also typography; application forms at work, been experienced in the content interaction issues; social, philosophical, artistic and political plane was trying to make sense in the plastic arts.