Güncel bir politik eleştiri okuması
An up to date political critics reading
- Tez No: 396133
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması Modern Dönemden günümüze sanat ile politika arasındaki ilişkiyi güncel bir zeminde analiz etmek ve değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Modern sanatın aksine Postmodern sanat dinamikleri kültürler arası sosyal, politik, geleneksel, ekonomik hareketlerden etkilenmektedir. Politik sanatın varlığını 19. yüzyılda görürken, 20. Yüzyıla gelindiğinde politik sanatı siyasi ve sosyal değişimlerin bolca görüldüğü bir dönemde evrensel şekilde görmekteyiz. 21. Yüzyıl ise büyük anlatıların yerini yerel anlatılara bırakmıştır. Bu yerel anlatıların içerisinde azınlıklar, din, kimlik, devlet, ekonomi, insan hakları vb. gibi bazı toplumsal ve politik olaylar Postmodernizm çatısı altında birleşmektedir. Sanatı bu değişimlerin dışında algılamamızın imkansız olmasından dolayı bütünsel ve kapsamlı bir bakış açısıyla toplumsal ve politik olaylar çerçevesinde incelememiz gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been prepared in order to analyse and evaluate the relationship between the art and politics from the modern period to the recent day, based on a current ground Unlike modern art, postmodern art dynamics are affected by the social, political, traditional, economic actions among cultures. While we see the existence of the political art in 19th century, coming to 20th century we experience political art rather globally in a period where extensive political and social changes occured. On the other hand, 21st century sees a shift from grand narratives to local narratives. Within those local narratives, social and political issues such as minorities, religion, identity, government, economy and human rights etc. gather under postmodernism. Since it is impossible to consider art excluded from those changes, it should be analysed with a comprehensive and holistic approach, within the framework of social and political issues.