Son Havadis (1953 - 1966) gazetesinde yer alan müzik yazıları bibliyografyası ve değerlendirmesi
Annotated bibliography of music articles and their evaulation in Son Havadis newspaper (1953 - 1966)
- Tez No: 396143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Gazetecilik, Müzik, Bibliography, Journalism, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Bu tezde Türk basın tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olan Son Havadis Gazetesi'nin 13 yıllık yayın dönemi mercek altına alınmıştır. Tez çalışması kapsamında Son Havadis Gazetesi'nde ilgili tarih aralığında müzikle ilgili çıkmış olan haberler derlenmiştir. Derlenen bu haberler ışığında dönemin müzik algısı hakkında bir takım değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada konser ilanları, müzik dünyasına mal olmuş önemli isimler hakkında çıkmış haberler, konser yorumları, özel günlerde yapılan etkinlikler, müzik üzerine düzenlenen konferanslardan oluşan materyaller bir araya getirilerek incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde; bibliyografya çalışmalarının araştırmacılar için taşıdığı önem, Son Havadis Gazetesi'nin Türk basın-yayın tarihi içerisindeki yeri, bu alanda söz sahibi olan önemli kişi ve araştırmacıların konu üzerine görüşleri yer almaktadır. İlerleyen bölümlerde taranmış 26.000' in üzerinde gazete sayfasından elde edilen 2169 müzik yazısının bibliyografik künyeleri kronolojik bir sıra ile düzenlenmiş, elde edilen bulgular“Kronolojik Bibliyografya”başlığı altında verilmiştir. Yazar Kadrosunun Biyografileri bölümünde biyografisine ulaşılabilen 57 yazar hakkında bilgi verilmiştir. Konularına göre düzenleme bölümünde ise belirlenen konu başlıkları kronolojik düzende verilmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması dönemin önemli bir süreli yayını olan Son Havadis Gazetesi'nden derlenen verilere dayanarak dönemin müzik politikası ve anlayışını açığa çıkarmıştır. Böylece pek çok önemli müzik, magazin, konser, ilan yazısı tespit edilmiş, dönemin müzisyenleri hakkında bilgi edinilmiş, derlenen bilgilerle müzikoloji sahasına hizmet etmek üzere bibliyografya oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 13 years of publication period of Son Havadis Newspaper, the prominent periodicals in Turkish press history, is investigated. This study collects the music news that appeared in Son Havadis Newspaper. Consistent with the gathered news there are some evaluations are made about the music perception of the period. The research collects and evaluates concert announcements, news regarding the prominent figures in the music world, interpretations regarding the concerts, special musical events that held in particular day and festivals, and conference materials that made on music. The introduction of the study mentions about the importance of the bibliographical studies for the researchers, importance of Son Havadis Newspaper among the other periodicals in Turkey and opinions of prominent figures and researchers about the subject as well found its place in the chapter. In the following parts of the thesis bibliographic tag of 2169 news is gathered from 28.000 newspaper pages which are designed chronologically. This part is given in the name of“ Chronologic Bibliography”chapter. Finally, this thesis reveals the period's music policy and conscience by the help of evidence materials that collected from Son Havadis Newspaper and makes evaluations regarding the research subject. Thus, important musicians, music, concert announcements, and many other music writings are found which while at the same time aimed to support the musicology field with this gathered music bibliography.