Çağdaş sanatta hasta beden imgeleri
Sick body images in modern art
- Tez No: 396148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Gazi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı'nda (GGSER) yapılmıştır. İnsan bedeni sanat tarihi boyunca çok sık kullanılan bir malzeme olmuştur. Beden, mağaralardaki avcı resimlerinden başlayarak günümüze kadar toplumsal, siyasal ve görsel öğeleri içine alan bir eylem aracı olarak kullanılmıştır. İnsan bedeni, fizyolojik ve biyokimyasal gelişmelerin merkezinde olan bir organlar bütünü olup, bu bütünlüğün bozulması hastalık olarak tanımlanmaktadır. Hastalıkların kendi içerisinde farklı unsurları barındırması farklı şekilde algılanmasına ve yorumlanmasına neden olmuştur. Bu şekilde yapılan yorumlar çağlar boyu değişerek günümüze kadar gelmiştir. Bu tezin amacı hastalığın beden üzerindeki etkisini ele alarak hasta beden ve sanatı ilişkilendirmektir. Tezde hasta bedene dair tıbbi araştırmalar ve incelemeler mevcuttur. Hastalığın beden üzerindeki etkileri ve bıraktığı kalıcı bozulmalar ve hasarlar uygulama çalışmaları ile desteklenmiştir. Hastalığı iyileştirme süreci sanat tarihi kapsamında ele alınıp sanat eserleri ile de örneklendirilmiştir. Ayrıca tüketim kültüründen kaynaklanan sorunlardan dolayı hastalık kavramının değişimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been performed at Painting Main Art Division of Institute of Fine Arts of Gazi University. Human body has become a material used very often through the art history. Body has been used as a geste means which includes social, political and visual element from hunter painting in the caves until today. Human body is a complement of organs at the centre of physiological and biochemical developments and degradation of this integrity is identified as disease. That diseases contain different elements within themselves has caused them to be perceived and commented differently. Comments made in this way have varied through the ages and have come until today. The aim of this thesis is to associate sick body and art via addressing impact of disease on body. In the thesis, there are medical researches and surveys. Impacts of diseases on body and permanent degradation and damages they cause are supported with practise works. Process of disease healing is addressed in the context of art history and is exemplified with art objects as well. Moreover, the change of disease concept is discussed because of problems resulted from consumption society.