Sanatsal ifadede görsel metaforlar
Artistic expression in visual metaphores
  1. Tez No: 396149
  2. Yazar: AZİZE REVA BOYNUKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
En basit tanımıyla metafor; bir varlığı,başka bir varlığa dayanarak görmek, daha iyi bilinenden az bilinene bilgi taşımak demektir. Metaforların, temelde bağdaştırılamaz gibi görünen iki biçimi birleştirerek diğer biçimin gizli kalmış yanlarını ortaya çıkarırken, çoğul anlamlar yaratma özelliği sanatsal ifadede yoğunluğu ve derinliği arttırmaktadır. Bu çalışma sanatsal ifadede görsel metaforların dilsel, göstergebilimsel ve anlambilimsel açıdan görsel sanatlara nasıl katkılar sağladığını, aynı zamanda bir bellek biçimi olarak kabul edilen görsel metaforun disiplinler arası işlevini kapsamaktadır. Sanatsal ifadede görsel metaforları içeren konular, sanat tarihsel süreçte sanatçıların yapıtlarından örnekler verilerek ve kategorize edilerek incelenmeye çalışılmıştır. Sanatsal imgenin oluşmasında etkili olan sezgi, algı, imgelem ve malzeme gibi değişkenler için metaforun anlamı üzerinde durulmuş uygulamalarda ele alınan resimlerin plastik çözümlemelerinde ve kavramsal çalışmalarda metaforun kullanım alanı belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulamalarda organik ile mekanik, parçalanma ile bütüne ulaşma, beden ve şiddet kavramlarının anlamsal içeriklerine metaforun karşıt anlamları birleştirme özelliği ile ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede metaforik yaklaşımın; anlamsal ima, çağrışım, sezdirme ve yan anlamları kuvvetlendirmede uygun bir zemin oluşturduğu gözlemlenmiştir. Araştırma verileri metaforun öznelliğin ifade edilmesi ve yaratıcı etkinliğin hemen her aşamasında son derece etkin bir rolü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
By the simplest description of metaphor means that to see one object by means of another,carrying information from the better known to the less.While combining two forms those seem to be disharmony and while exposing the hidden characters of the other speficialities of various meaning for metaphor basicly has been enhancing the intensity and perspective.This study in artistic description has shown how to comprise visual metaphors in the view of linguistic,semiotic and erudile meaning at the same time it also covers the function of visual metaphor assumed as a shape of memory, among the disciplinaries.In artistic expression topics including visual metaphor has been tried to observe by giving some patterns from works of artists and catagorizing in the duration of art history.For the factors,such as perception,image,materials and imaginations ,effecting the forming of artistic importance of the meaning of metaphor,has been considered deeply and the utilization of the area has been defined in the conceptional work and plastic analization of the observed pictures.In applications has been tried to acces the whole,by organic and mechanical disintegration the meaning full content of notion of body and violance by the combining antonym.In this frame metaphorical approach has been observed that it has formed an acceptable ground in the fortification of sub meaning semantic allusion ,connotation and feeling.Observed data has proved that expression of the subjectiveness of metaphor and, in the every cycle ,efficiency of imaginative has extremely active role.