Günümüz sanatında toplumsal cinsiyet ve kadın
Social gerder and women at present days' art
- Tez No: 396147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumsal cinsiyet ekseninde kadın konusuna yer verilen bu çalışmada, öncelikle kavramın sözlüksel yapısına değinilerek anlam karmaşasının önüne geçilmek istenilmiştir. Toplum içerisinde cinsiyet olgusunun, kadın ve erkek kimliklerine nasıl yansıdığı, sınıf, statü ve rol bağlamında her iki cinsten de beklenti haline gelen normların altı çizilerek, kadın cinsinin üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çağdaş sanatta da yer alan Toplumsal cinsiyet kavramının, çeşitli akımlar dahilinde işlenişine de değinilerek, tarihsel boyuta ki algılanışı ve yorumlanışı göz önünde bulundurulmuştur. Çeşitli kültürlerin bedene yükledikleri anlamlar ve bu anlamlar doğrultusunda şekillenen ritüeller, araştırmanın ikinci yarısında ele alınırken, çağdaş sanatta kadın temasının işlenişi gerek örneklerle gerek uygulama çalışmaları ve analizleriyle tezin önemli bölümünü oluşturmuştur. Uygulama ve analiz aşamasında konunun kavramsal boyutu referans alınarak eleştirel bir yaklaşımla üzerine gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : Cins, Cinsiyet, Kadın, Beden
Özet (Çeviri)
At the social gender axis of woman subject included in this study, primarily it is desired to avoid the ambiguity by mentioning the lexial structrure of the concept. The reflections of the gender fact in the community to the male and female identities, are concentrated on the female gender, underlining caste, position and which becames expectancy from both gender as role. It is taken into consideration of historically perception and explication of the social gender concept that also exists in the modern art, mentioning perception of various movements. While, the meanings imposed to the body by different cultures and the rituals shaped through these meanings, are included at the second part of the researh, important part of the thesis constituted by perception of the woman theme, both with examples, practice studies and analysis. On the practice and analysis phase, conceptual dimension of the subject taken as reference and examined with a critical approach. Key Words : Genus, Gender, Women's, Body