Vücut kitle indeksinin non-obstrüktif azospermi nedeniyle mikroskobik testiküler sperm ekstraksiyonu uygulanan hastalarda sperm bulunması üzerine etkisinin araştırılması
The effect of body mass index on sperm retrieval in microsurgical sperm extraction in the patients with non obstructive azoospermia
  1. Tez No: 396194
  2. Yazar: SERKAN KARAMAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SEMERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızdaki amaç non-obstrüktif azospermi nedeniyle mikro-TESE uygulanan hastalarda erkek vücut kitle indeksinin TESE'de sperm bulma başarısına etkisinin olup olmadığını,ayrıca anamnez, fizik muayene,hormomonal değerlendirme ve patoloji sonuçlarından elde edilen bilgilerle preopreatif bulguların sperm bulma ile ilişkisini araştırmaktır.Bu nedenle 282 non-obstrüktif azospermisi(NOA)olan infertil hasta grubunun dosyaları retrospektif olarak incelendi.Çalışmaya normal karyotipte olan ve Y mikrodelesyonu olmayan hastalar dahil edildi.Vücut Kitle İndeksi hesaplanarak hastalar gruplara ayrıldı.Anamnez,fizik muayene,hormonal parametreleri ve patoloji sonuçları incelendi.Ki-kare ve logistik regresyon analizleri uygulanarak preoperatif bulguların sperm bulma ile ilişkisi araştırıldı.282 hastanın mikro-TESE sonrası sperm bulunma oranı %41.1 olarak saptandı.Çalışma sonunda normal(VKİ
Özet (Çeviri)
In our study,our aim is to evaluate the effect of body mass index(BMI) on sperm retrieval rates in microsurgical sperm extraction(MicroTESE) in the patients with non obstructive azoospermia(NOA) and to compare them with the preoperative findings obtained from medical history, physical examination and hormonal evaluation.The data of 282 infertile patients with NOA were analysed retrospectively.The patients with normal caryotype and no Y microdeletions were enrolled.The patients were classified according to their BMI scores and the medical history, physical examination and hormonal parameters were evaluated.The overall data was processed statistically with chi square and logistic regression analysis and the relation of preoperative findings and sperm retrieval rates was investigated.The sperm retrieval rate of 282 patients after microTESE was found as 41.1 %.There was no statistically significant difference in sperm retrieval rates among the subgroups classified according to BMI ( bmı