Açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda kan transfüzyonunun erken dönem solunumsal morbidite ve mortalite üzerine etkisi
Blood transfusion effect of early respiratory morbidity and mortality in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 396195
  2. Yazar: DENİZ ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEKİYE AŞKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda; açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda intraoperatif ve postoperatif kan ve kan ürünü transfüzyonunun, erken postoperatif dönemde ekstübasyon süresi, yoğun bakım ünitesinde ve hastanede kalış süresi, solunumsal morbidite ve mortalite üzerine etkilerini prospektif olarak araştırmayı amaçladık. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda elektif açık kalp cerrahisi uygulanan (koroner arter baypas greftleme, kapak cerrahisi ya da her ikisinin kombinasyonu) ardışık 100 yetişkin hasta prospektif olarak incelendi. Of-pump cerrahi uygulanan, yandaş solunumsal hastalığı olanlar (kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astım bronşiale), majör organ yetmezliği olan (ciddi karaciğer ve böbrek yetmezliği/ hemodiyalize bağımlı hastalar), acil cerrahi geçiren, LVEF < %35 olanlar ve 18 yaşından küçük hastalar çalışmamıza dahil edilmemiştir. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif prospektif olarak kaydedilen verileri: cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, geçirilmiş kardiyak cerrahi, varsa EKO bulguları, EuroScore, varsa solunum fonksiyon testleri, arteriyel kan gazı değerleri, postero-anterior akciğer grafisi bulguları (normal ya da patolojik bulgular), hemoglobin ve hematokrit değerleri, yandaş hastalıklar (diyabetes mellitus, hiperkolesterolemi, hipertansiyon, periferik damar hastalığı, serebrovasküler hastalıklar (strok, geçici iskemik atak, serebral hemoraji), motor nöron hastalıkları, alkol ve sigara alışkanlığı gibi preoperatif belirleyiciler; hemoglobin/ hematokrit değerleri, laktat, arteriyel kan gazı değerleri (bazal, KPB girişi, KPB çıkışı), operasyon tipi, cerrahi süresi (dk), aortik krosklemp süresi (dk), kardiyopulmoner baypas süresi (dk), transfüze edilen kan ve kan ürünlerinin tipi ve miktarı gibi intraoperatif belirleyiciler, hemoglobin / hematokrit değerleri (0, 4, 8, 12, 24, 48. saat), kullanılan kan ve kan ürünü tipi ve miktarı, postoperatif arteryel kan gazı değerleri (0, 4, 8, 12, 24, 48. saat) ve özellikle de postoperatif 0. saat ve ekstübasyon sonrası PaO2/FiO2 değerleri, operasyon sonrası kanama miktarı, reoperasyon gereksinimi, tüp torakostomi drenlerinin çekilme zamanı, ekstübasyon süresi, re-entübasyon/ CPAP uygulanması gerekliliği, akciğer grafileri 0. saat, ilk 12 saat içinde çekilen, sonrasında 12-24 saat içinde çekilen ve solunum yetmezliği bulguları olan hastalarda günlük çekilen PAAC grafisi patolojik bulguları uzman görüşü alınarak kaydedilmiştir. Hastalarda plevral effüzyon, pnömotoraks, böbrek yetmezliği gelişmesi (kreatinin değerinin bazal değere göre 0.5 mg/dl ve üstüne çıkması, hesaplanan kreatinin klirens oranında %50 azalma veya yeni gelişen hemodiyaliz gereksinimi), inotropik ve vazoaktif ajan gereksinimi (2 veya daha fazla), mekanik dolaşım desteği (intraaortik balon pompası, ventriküler destek cihazı) gereksinimi gibi komplikasyonlar kaydedilmiştir. Hastaların yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, gelişen solunumsal komplikasyonlar kaydedilmiştir. Çalışmamızda ayrıca (1) İntraoperatif dönemde hastalara uygulanan ERT transfüzyonu ve miktarı (2) İntraoperatif dönemde hastalara uygulanan TDP transfüzyonu ve miktarı (3) Postoperatif dönemde hastalara uygulanan ERT transfüzyonu ve miktarı (4) Postoperatif dönemde hastalara uygulanan TDP transfüzyonu ve miktarı, gerçekleştirilen operasyon tiplerine göre Kapak, KABG ve Kapak+ KABG şeklinde gruplar oluşturulmuştur ve bu gruplar mevcut Hb, Htc değerleriyle transfüzyona yanıtları çerçevesinde, arteriyel kan gazı PaO2/FiO2 değerleriyle, ekstübasyon süreleri, yoğun bakım ve hastanede toplam kalış süreleri ve solunum desteği gerekliliği ile ilişkilendirilerek karşılaştırılmıştır. Hastanemizde KPB sonrası kan ürünü olarak Taze Tam Kan kullanılmaktadır. 1 Ü Taze Tam Kan, 1 Ü TDP ve 1 Ü ERT olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızdan çıkan sonuçlar; preoperatif aneminin önüne geçilerek ve gereğinde uygun kan ve kan ürünü transfüzyonunu gerçekleştirerek TRALI oluşumunun da önüne geçilebileceği ve daha geniş hasta popülasyonlarıyla daha kesin sonuçlara ulaşabileceğimiz yönündedir.
Özet (Çeviri)
In our study, open-heart surgery patients who have had intraoperative and postoperative transfusion of blood and blood products, early postoperative extubation time, intensive care unit and hospital length of stay, we aimed to investigate prospectively the effects on respiratory morbidity and mortality.Ege University Faculty of Medicine Department of cardiovascular surgery, elective open heart surgery (coronary artery bypass grafting, flap surgery or a combination of both) consecutive 100 adult patients were prospectively analyzed. Of - pump undergoing surgery in people with coexisting respiratory diseases (asthma and chronic obstructive pulmonary disease), major organ failure (severe liver and renal failure, hemodialysis-dependent patients), undergoing emergency surgery, LVEF