Üst GIS kanaması bulgularıyla acil servise başvuran hastalarda skorlama sistemlerinin sonlanım değişkenlerini ve hastaneye maliyetini öngörmedeki etkinliğinin araştırılması
A review on the effectiveness of scoring system on prediction of outcome variables and hospital costs in patients who appilied to emergency department with upper gastrointestinal system bleeding symptoms
- Tez No: 662004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sitem kanaması sık acil servis başvurularındandır. Çalışmamızda üst gastrointestinal sistem kanaması bulgusu olan hastalarda GlasgowBlatchford ve AIMS65 Skorlarının sonlanım değişkenlerini ve maliyeti tahmin etmede birbirlerine olan üstünlüklerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.04.2020-30.09.2020 tarihleri arasında üst gastrointestinal sistem kanaması bulgularıyla başvuran 18 yaşından büyük hastalar dahil edildi. Hastaların yaş-cinsiyet bilgileri, vital ve muayene bulguları, sonlanımları, hastanede yattığı birim ve gün sayısı, kan transfüzyonu yapıldı ise miktar ve çeşidi, endoskopi yapıldı ise yapılma zamanı ve bulguları, Glasgow-Blatchford Skoru (GBS), AIMS65 Skoru ve hastaneye maliyetleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların % 30,7' si taburcu edilirken, % 40,5' i servise, % 28,8' i yoğun bakım ünitesine yatırıldı ve % 7,9 oranında 1 aylık mortalite görüldü. Hastaların % 61' ine endoskopi yapıldı. En sık % 32 oran ile ülser tespit edildi. Hastaların % 52,8' ine kan transfüzyonu yapıldı. Hastaların ortalama GBS puanı 7,61 ortalama AIMS65 Skor puanı 1,28 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Upper gastrointestinal system bleeding is one of the most common reasons to apply an emergency room. This study was conducted to evaluate the superiorities of Glasgow-Blatchford and AIMS65 Scores in the prediction of outcome variables and costs in patients with upper gastrointestinal system bleeding symptoms. Material and Method: The study included patients who were older than 18 years of age and applied to Health Sciences University Kayseri City Training and Research Hospital Emergency Room between 01.04.2020 and 30.09.2020 with gastrointestinal system bleeding symptoms. The patients' information on age and sex, vital and examination findings, outcomes, the unit where they were hospitalized and duration of hospitalization, blood transfusion volume and type, if any, endoscopy time and findings, if any, Glasgow-Blatchford Score (GBS), AIMS65 Score and hospital costs were recorded. Results: Of the patients, 30.7% were discharged, 40.5% were hospitalized in the ward, 28.8% were hospitalized in the intensive care unit, and there was a mortality rate of 7.9% within one month. Of them, 61% underwent endoscopy. Ulcer was detected at the most frequent rate with 32%. Of the patients, 52.8% had blood transfusion. The mean GBS of the patients was 7.61 while the mean AIMS65 score was 1.28.