Acil servise üst gastrointestinal kanama ile başvuran hastalarda şok indeksi ve skorlama sistemlerinin mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Bleeding of the upper gastrointestinal tract i̇s A common cause of mortality and morbidity
  1. Tez No: 669484
  2. Yazar: FEYZA ALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları sık karşılaşılan mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Bu çalışma 01.01.2016-01.01.2020 tarihleri arasında acil servise başvuran üst GİS kanama tanısı almış hastalarda retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların hastanedeki sonlanma durumu, endoskopik tedavi ve ölüm parametreleri ile skorların ilişkisi değerlendirildi. Akut üst GİS kanaması gibi ciddi, hayatı tehdit eden bir hastalık için önemli klinik kararların hızla verilmesi gerekmektedir. Kolay uygulanabilien bu skorlama sistemleri üst GİS kanaması ile acil servise başvuran hastalarda risk değerlendirmesi ve yönetimi sürecinde önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted retrospectively in patients diagnosed with upper GIS bleeding who were admitted to the emergency department between 01.01.2016 and 01.01.2020. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. The relationship between the patients ' termination status in the hospital, endoscopic treatment and death parameters and the scores was evaluated. For a serious, life-threatening disease such as acute upper GIS bleeding, important clinical decisions need to be made quickly. These easy to apply scoring systems can contribute significantly to the risk assessment and management process in patients admitted to the emergency department with upper GIS bleeding.