Tip 1 diyabetli çocuk ve adolesanlarda metabolik sendrom prevalansı ve metabolik sendromun öngörülmesinde EGDR ve bia'nın yeri
The prevalance of metaboli̇c syndrome and utility of estimated glucose di̇sposal rate and fat mass percentage for predicting in children and adolescents with type 1 diabetes
  1. Tez No: 396278
  2. Yazar: ÖZLEM KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Tip 1 diyabetli (T1D) çocuk ve adolesanlarda obezite ve metabolik sendrom (MetS) prevalansını belirlemek ve MetS öngörülmesinde tahmini glukoz kullanım hızı (eGDR) ve vücut yağ yüzdesinin (%yağ) kullanılabilirliğini değerlendirmesi Materyal ve Metot: 8-18 yaşları arasındaki T1D'li hastalardan oluşan tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma yapıldı. Modifiye IDF, DSÖ ve ATP3 kriterleri kullanılarak MetS prevalansı belirlendi. İnsülin duyarlılığını saptamada eGDR; A1C, hipertansiyon varlığı, bel çevresi (BÇ) ve bel-kalça oranı (BKO) kullanılarak hesaplandı. %yağ BİA ile belirlendi. ROC analizi ile eGDRBÇ,eGDRBKO, VKİ SDS, BÇ SDS, %yağ için tanısal sınır değerler belirlendi. Bulgular: Çalışma 200 (%52 erkek, %48 kız) T1D'li hastayı kapsamaktadır. Tüm hastaların %18'i fazla kilolu ve/veya obezdir (VKİ SDS≥1.1). MetS prevalansı IDF, WHO ve NCEP kriterlerine göre sırası ile %10,5, %8,5 ve %13,5 bulundu. Yaş, cinsiyet, T1D ve T2D aile öyküsü, pubertal evre, diyabet süresi, A1C düzeyleri ve günlük insülin dozları açısından MetS'lu olan ve olmayan grup arasında istatiksel fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the prevalence of metabolic syndrome (MetS) and the clinical utility of fat mass percentage (%fat) and estimated glucose disposal rate (eGDR) for predicting MetS in children and adolescents with type 1 diabetes (T1D) Material and Method: We conducted a descriptive, cross sectional study including T1D patients between 8-18 years of age. Modified criteria of IDF, WHO and NCEP were used to determine the prevalence of MetS. eGDR, a validated marker of insulin sensitivity, was calculated using A1C, hypertension status and waist-to-hip circumference ratio. %fat was determined by bioelectrical impedance analyses. ROC curve analysis was performed to ascertain cut-off levels of eGDR and %fat for predicting MetS. Results: The study included 200 patients with T1D (52% boys, 48% girls). Of these, 18% were overweight/obese (BMI SDS 1.1). MetS prevalence was found as 10,5%, 8,5% and 13,5% according to IDF, WHO and NCEP criteria, respectively. There were no statistically significant differences in age, gender, family history of T1D and T2D, pubertal stage, duration of diabetes, A1C levels and daily insulin doses between patients with or without MetS.