Dental erosion in down syndrome population
Down syndromlu kişilerdeki dental erozyon
- Tez No: 396306
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Diş hekimleri tarafından yapılan klinik gözlemler sonucunda Down sendromlu hastalarda yüksek düzeyde diş aşınması görülmüştür. Ancak Down sendromlu hastalarda görülen diş aşınmalarının kayıt edildiği ve sebeplerinin araştırıldığı fazla sayıda çalışma yoktur.Bu çalışmanın amacı Down. Yöntem ve gereçler:Her birey için dental ve tıbbi anamnez alınmış, hastaların beslenme alışkanlıklarının belirlenmesine yönelik beslenme formu doldurulmuştur. Ağız içi muayenede dental erozyon değerlendirilmesinde Simplified İndex of Smith and Knight kullanılmıştır. Bulgular: Down sendromlu bireylerde kontrol grubuna göre ıstatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla dental erozyon görülmüştür. Ayrıca; dental erozyon görülme prevelansının; gastro özofagial reflü, astım , ağız solunumu gibi faktörler tarafından etkilendiği görülmüştür. Bunun yanı sıra asitli içecek ve yiyeceklerin tüketilmesinin dental erozyon prevalansını arttırdığı görülmüştür. Sonuç: Diş aşınmasının sebeplerinin bilinmesi ve erken teşhis edilmesi sendromlu çocuklarda dental erozyon görülme sıklığını belirlemektir. down sendromlu çocuklarda dental erozyonun tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca bu konuya dikkat çekilmesi ve yaşam tarzının değiştirilmesi dental erozyondan korunmada yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: One of the most commonly ignored oral problems for Down syndrome children is tooth wear. Tooth wear is multifactorial and can be due to erosion, attrition or abrasion. One of the frequently observed forms of tooth wear is dental erosion. Hypothesis or Aim: Down syndrome children are more prone to dental erosion than the non-Down syndrome children. Material and Methods: A detailed medical and dental history along with a dietary diary was recorded for all the subjects. Clinical recordings of dental erosion were made using the Simplified index of Smith and Knight. Results: Down syndrome children experience dental erosion more frequently than the non-Down syndrome children. History of asthma, mouth breathing, GERD and intake of acidic diet and drinks made a significant effect on the prevalence of dental erosion. Conclusions: Early diagnosis and analysis of underlying etiology is important for the management of dental erosion in Down syndrome children, also awareness and modification of lifestyle and habits can help in the better prevention of dental erosion