The association of basic personality traits and negative emotions with suicide probability
Temel ki̇şi̇li̇k özelli̇kleri̇ ve negati̇f duyguların i̇nti̇har olasılığı i̇le i̇li̇şki̇si̇
- Tez No: 396311
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma (1) katılımcıların yaş ve cinsiyet gibi demografik değişkenlerinin temel kişilik özellikleri, olumsuz duygular ve intihar olasılığı üzerindeki etkisini; (2) çalışmadaki ölçümler arasındaki karşılıklı ilişkiyi; (3) kişilik özellikleri, olumsuz duygular ve intihar olasılığı ile ilişkili faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın verisi, Yaşları 16 ile 67 arasında değişen 464 katılımcıdan toplanmıştır. Sonuçlar kişilik özellikleri ile olumsuz duyguların, bu çalışmada yer alan Yalnızlık, Umutsuzluk, Utanç ve Suçluluk, ve Öfke duyguları, yakın ilişkili olduğunu göstermiştir. Özellikle, Yalnızlık, Umutsuzluk, Utanç ve İçe Atım Öfke Tepkileri ile Dışadönüklük kişilik özelliği arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur. Öte yandan, Yalnızlık, Umutsuzluk, Utanç ve İntikama Yönelik Öfke Tepkileri ile Pasif-Agresif Öfke Tepkileri ile Duygusal Denge arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde, Utanç, İntikama Yönelik Öfke Tepkileri, İçe Atım Öfke Tepkileri ve Umursamaz Öfke Tepkileri ile Olumsuz değerlik arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada kişilik özellikleri, olumsuz duygular ve intihar olasılığı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Dışadönüklük ile İntihar Olasılığının tüm boyutlarıyla negatif ilişki bulunurken, Duygusal Denge ve Olumsuz Değerlik ile İntihar Olasılığının tüm boyutları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde, Yalnızlık ve Umutsuzluk ile İntihar Olasılığının tüm boyutları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca, İntihar Olasılığının İntihar Düşüncesi ve Düşmanlık alt boyutları ile Sorumluluk arasında negatif, İçe Atım Öfke arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Çalışma sonuçları, kişilik özellikleri, negatif duygular ve intihar olasılığı arasındaki güçlü ilişkiyi destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine (1) age and gender differences on the personality traits, negative emotions, and suicide probability; (2) the interrelationships between the measures of the study; and (3) to examine the factors associated with the personality traits, the negative emotions, and the measures of suicide probability. For these purposes, data was collected from 464 people between the ages 16-67. Results indicated that personality traits were closely associated with negative emotions; namely, Loneliness, Hopelessness, Shame and Guilt, and Anger. Specifically, Loneliness, Hopelessness, Shame, and Inward Oriented Reactions on Anger were found to be negatively associated with Extraversion. On the other hand, Loneliness, Hopelessness, Shame, and Revenge Related Reactions and Passive-Aggressive Reactions on Anger were found positively related to Neuroticism. Similarly, Shame, Revenge Related Reactions, Inward-Oriented Reactions, and Careless Reactions on Anger were found positively associated with Negative Valence. There were also significant associations between personality traits, negative emotions, and suicide probability: Extraversion was found negatively associated with all domains of Suicide Probability; Neuroticism and Negative Valence were found positively related to all domains of Suicide Probability. Similarly, Loneliness and Hopelessness were also found positively associated with Suicide Probability domains. Moreover, Conscientiousness was found negatively, and Inward-Oriented Anger was found positively associated with both Suicide Ideation and Hostility domains of Suicide Probability. All in all, this study supported the strong effect of personality traits and negative emotions with suicide probability.