Lise öğrencilerinin beden eğitim ve spor dersi alma düzeylerine göre zorba davranışları ile temel değer düzeylerinin incelenmesi
Investgation of the bullying tendencies and value preferences of hing school students according to level of taking physical education and sports course
  1. Tez No: 396314
  2. Yazar: METİN KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SAVUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı, liselerde öğrenim gören öğrencilerin zorbalık eğilimlerini ve değer tercihlerini betimlemektir. öğrenim gören öğrencilerin zorbalık eğilimlerini ve değer tercihlerini betimlemektir. Bu amaçla araştırmada betimsel tarama (survey) modeli kullanılmıştır Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Malatya Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için gerekli verilerin toplanması amacıyla öğrenciler Kişisel Bilgi Formu, Schwartz Portre Değerler Anketi ve Zorbalık Eğilimi ölçeği kullanılmıştır Araştırmada bağımlı değişkenlere ait puanların bağımsız değişkenlerin alt birimlerine ait gözeneklerdeki dağılımı normallik sayıltısı açısından incelenmiştir. Analizlerde parametrik olmayan istatistiksel yöntemler tercih edilmiştir. Bu amaçla veriler araştırmanın alt problemleri doğrultusunda betimleyici analizler (ortalama ve standart sapma) ile parametrik olmayan analizler olan Mann Whitney U testi ve Kuruskal Wallis H testi kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe the bullying tendencies and value preferences of students studying at high schools. For this purpose, descriptive survey research model has been used in the study. The research population of the study is composed of high school students studying in Yesilyurt and Battalgazi districts of Malatya province during the 2013-2014 academic year. Sample stratified sampling method has been used in the sample selection. In order to collect the necessary data for the research, Personal Information Form, Schwartz Portrait Values Survey and Bullying Tendencies scale have been used. In the study, the distribution of the scores belonging to dependent variables at the pores of the subunits of the independent variables has been analyzed in terms of the assumptions of normality. In the analysis process, non-parametric statistical methods have been preferred. For this purpose, data have been tested in accordance with sub-problems of the research using descriptive analysis (mean and standard deviation) and non-parametric analysis such as Mann-Whitney U test and Kuruskal Wallis H test.