Transperitoneal laparoskopik ve açık canlı donör nefrektominin sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of outcomes of transperitoneal laparoscopic and open live donor nephrectomy
- Tez No: 396332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Böbrek transplantasyonu uygulanan merkezlerde laparoskopik cerrahi deneyiminin artması ile beraber canlı donör nefrektomi laparoskopik yolla uygulanmaya başlanılmıştır. Kliniğimizde böbrek transplantasyonu uygulanan hastaların canlı vericilerinde laparoskopik ve açık donör nefrektominin pre- ve post-operatif sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: … 2012 ve Eylül 2014 tarihleri arasında canlı donör nefrektomi uygulanan 30 (11 erkek, 19 kadın) verici çalışmaya dahil edildi. Tüm vericilerde rutin transplantasyon protokolü haricinde BT-Anjiyografi ile damarsal anatomi değerlendirildi. Çalışmaya alınan vericilerin yaşı, operasyon süreleri, sıcak iskemi zamanı, kanama miktarı, hastanede kalış süresi, operasyon tekniği ve klinik izlem bilgileri retrospektif olarak değerlendirildi. Kadavradan nefrekomi uygulanan hastalar, takip süresi 1 aydan az olanlar, genel cerrahi kliniği tarafından yapılan donör nefrektomiler, farklı nedenlerden ötürü post op erken dönemde kontrastlı görüntüleme yapılan hastalar ve düzenli takibi olmayan vericiler çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Ortalama takip süresi … ay (min-max) idi. Canlı açık donör nefrektomi uygulanan (n=21) ve laparoskopik donör nefrektomi (n=9) uygulanan vericilerin ortalama yaşı sırasıyla 45.1+ …, laparoskopik donör nefrektomi yapılanların ise 43.6+… yıl idi ve benzerdi. BT-Anjiyografik bulgulara bakıldığında açık donör nefrektomi grubunda sadece 2 vericide çift renal arter mevcut idi. Açık donör nefrektomi uygulanan vericilerin 2'sinde sağ nefrektomi uygulanırken, laparoskopi grubundaki vericilerin tümünde sol donör nefrektomi yapıldı. Açık donör nefrektomi uygulanan 1 olgu dışında, hiçbir vericide post-operatif kan transfüzyonu gereksinimi olmadı.
Özet (Çeviri)
By the accumulation of the experience in laparoscopic surgical techniques, live donor nephrectomy has been highly preferable in renal transplantation centers. In this study, we aimed to compare pre and post-operative outcomes of laparoscopic and open nephrectomy procedures in live donors of renal transplantation patients in our clinic. Patients and Methods 30 patients (11 male and 19 female) who underwent donor nephrectomy between March 2012 and September 2014 participated in the study. The detailed vascular anatomy examinations by CT-angiography in addition to routine transplantation protocol were performed in all of these donors. Some characteristics including age, operation time, the duration of hospital stay, warm ischemia time, loss of blood, type of the procedure, glomerular filtration rate (GFR) by MDRD formula (modification of diet in renal disease) at post-operative 7.day and one month as well as clinical follow up data were all evaluated retrospectively. A modification of the Clavien classification system describing procedure-related complications was used to grade the severity of all complications. Exclusion criteria of the study were nephrectomy from cadaver, follow up less than one month, having pre or post op contrasted imaging and lack of regular follow up. Results Mean follow up was 12 months (1-30 month). The mean ages in groups of live donor open nephrectomy (ODN) (n=21) and live donor laparoscopic nephrectomy (LDN) (n=9) were 45.1+9.6 and 43.6+7.6 years, respectively. Mean BMI of the donors with laparoscopic and the open groups were 28.1±4.6 and 28.4± 4.4 (kg/m2) respectively, and no statistical significance was found (p>0.05). When we look at the CT-angiography results, double renal arterial image has been detected only in two cases of open nephrectomy group. Right side nephrectomy has been performed in these two cases of open nephrectomy group, while left side nephrectomy was performed in the rest of the laparoscopic cases. None of the cases required postoperative blood transfusion except one case of open donor nephrectomy. There were not any significant difference between GFR values at 7 days and one month of the groups (p>0.05) (ODN 7 days/one month : 72.89 ± 14, and 72.75 ±17.05 versus LDN 7 days/one month : 68.69±12.09 , 68.84±11.33 mL/min/1.73 m2). The donors who underwent open nephrectomy were found to have statistically significant higher blood loss than laparoscopic ones.