Laparoskopik adrenalektomi sonuçlarımızın açık adrenalektomi ile kıyaslanması
Comparing the results oflaparoscopic adrenalectomy with open adrenalectomy
  1. Tez No: 710229
  2. Yazar: MUSTAFA TANER BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada biz hastanemiz genel cerrahi kliniklerinde adrenal bezde kitle tanısıyla laparoskopik adrenalektomi yaptığımız olguları geriye dönük olarak inceledik ve aynı dönemde yaptığımız açık adrenalektomi olgularımızla kıyasladık; sonuçlarımızı da literatür eşliğinde değerlendirdik. GEREÇ VE YÖNTEM: Kasım 2001- Ağustos 2008 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma genel cerrahi kliniklerinde toplam 19 hastaya laparoskopik lateral transperitoneal adrenalektomi uygulanmıştır. Bu hastaların 18'inde laparoskopik yaklaşım başarı ile tamamlanmıştır, bir hastada ise açığa geçilmiştir. onsekiz kişilik açık adrenalektomi karşılaştırma grubu ise en son 2006 tarihinde yapılmış olan olgudan itibaren geriye dönük tarama sonucu sıralı hasta seçimi ile oluşturlmuştur. Açığa geçen olgu çalışma kapsamına alınmamıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, adrenal hastalık, kitlenin lokalizasyonu, kitlenin büyüklüğü, kitlenin ağırlığı gibi özellikleri incelenmiştir.Ciltten cilde operasyon süresi, operasyon esnasında olan kanama miktarı, hastanede kalış süresi ve erken dönem komplikasyonları esas alınarak iki hasta grubu karşılaştırılmıştır. Laproskopik tedavi için hasta seçimi kriteri olarak kitlenin boyutundan ziyade kitlenin benign karakteristik özelliklerine sahip olmasına dikkat edilmiştir. BULGULAR: Onsekiz hastada laparoskopik adrenalektomi başarı ile uygulanmıştır, bir hastada ise açığa geçilmiştir (%5.2; 1/19). Laparoskopik ve açık adrenalektomi yapılan iki grup arasında yaş, cinsiyet, lezyonun lokalizasyonu, kitlenin boyutu ve ağırlığı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. İki grup arasında ameliyat sonrası erken dönem komplikasyonlar ve ameliyat süreleri açısından da bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
AIMS: In this study, we investigated the patients we carried out laparoscopic adrenalectomy because of the adrenal mass retospectively and compared them with the patients carried out open adrenalectomy in the same period; then we evaluated the results with literature. MATERIAL AND METHOD: Between November 2001 and August 2008, a total of 19 patients were treated by laparoscopic lateral tranperitoneal adrenalectomy in general surgery services of Izmir Tepecik Teaching Hospital. In 18 of these patients, laparoscopy was performed succesfully while in one patient conversion to open surgery was required. The control group of open adrenalectomy which was consisted of 18 patients was gathered retrospectively starting with a case operated in 2006, using sequential patient selection. The case for whom conversion to open surgery was required, was excluded from the study. Parameters of the age, sex, the nature of adrenal disease, the affected side, the size of the adrenal tumor, the weight of the adrenal tumor, were investigated. Mean operating time, hospital stay, early complications were compared between the groups. Benign nature of the adrenal tumor was more important then the size of the tumor, in terms of patient selection for laparoscopic surgery. RESULTS: 18 Patients were treated by laparoscopic adrenalectomy succesfully, in one patient however, convertion to open operation was required (%5.2; 1/19). There was no significant difference the demografic details of the two groups. There was no differenece between the groups in terms of tumor size, tumor weight, affected side, mean operating time, early post operative complications. However mean duration of postoperative hospital stay for patients undergoing laparoscopic adrenalectomy was shorter and patients with in laparoscopy group had less blood loss, which were statistically significant. CONCLUSION: Laparoskopic surgery in the appropiate patient is safe and efficient. Laparoscopic surgery should be the operative procedure choise especially for the benign lesions. Surgeons carrying out laparoscopic adrenalectomy should be adequately trained and comfortable with performing for adrenal surgery and laparoscopic surgery.