ST yükselmeli miyokart enfarktüsü tanısında horizontal elektrokardiyografi yönteminin standart elektrokardiyografi yöntemi ile karşılaştırılması
Comparision of horizontal electrocardiography method with standard electrocardiography in diagnosis of ST elevation myocardial infarction.
- Tez No: 396340
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Kolay bulunabilir, tekrar edilebilir ve ucuz bir tetkik olan standart 12 derivasyonlu elektrokardiyografinin (SEKG) akut koroner sendrom (AKS) tanısında duyarlılığı bazı vakalarda düşük kalabilmektedir. Bu çalışmada anterior ya da lateral STYME tanısı konan hastalarda V3–6 derivasyonlarının 4. interkostal aralıktan horizontal düzlemde kaydedilmesinin elektrokardiyografik olarak ST segment değişimini belirlemedeki üstünlüğü araştırıldı. Çalışmaya anterior ve lateral STYME tanısı konan 58 hasta dahil edildi. Hastalarda acil servis başvuruları sırasında eşzamanlı horizontal elektrokardiyografi (HEKG) ve SEKG kayıtları alındı. HEKG ve SEKG örnekleri karşılaştırıldığında HEKG'de ortalama ST segment değişim miktarlarına (mm) göre, V3 derivasyonunda anlamlı istatistiksel fark izlenmezken, V4 (2,7±2 vs 2,1±2,1 p=0,001), V5 (2,1±1,7 vs 1,2±1,6 p30kg/m2 olan hastalarda HEKG'de SEKG'ye göre ortalama ST segment değişim miktarında istatistiksel olarak anlamlı fark yokken, VKi
Özet (Çeviri)
Standart 12-lead electrocardiogram (SECG) is an easily applied technique for diagnosing acute coronary syndrome (ACS). However, the sensitivity of SECG is generally believed to be suboptimal for diagnosing ACS. The aim of the present study is to test the diagnostic superiority of horizontal electrocardiography (HECG) by placing the leads (V3-6 ) horizontally on the 4th intercostal space compared to SECG in diagnosing anterior or lateral ST segment elevation myocardial infarction (STEMI). Patients (n=58) who were diagnosed with acute anterior or lateral STEMI were included in the study. Simultaneous HECG and SECG recordings were obtained and compared with each other. The mean ST segment change (mm) on HECG was significantly higher than SECG in V4 (2.7±2 vs 2.1±2.1 p=0.001), V5 (2.1±1.7 vs 1.2±1.6 p30kg/m2 there was no statistically significant difference in mean ST segment change between both HECG and SECG technique. When HECG and SECG recordings were compared in patients with BMİ