İnflamatuar dermatozlarda (psöriazis vulgaris, seboreik dermatit, pitriyazis rosea, liken planus) dermoskopik özelliklerin incelenmesi
A research on dermoscopic features of inflammatory dermatoses (psoriasis vulgaris, seborrheic dermatitis, pityriasis rosea, lichen planus)
  1. Tez No: 515269
  2. Yazar: KADİR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada öncelikli amaç inflamatuar dermatozlardan olan psöriazis vulgaris, liken planus, pitriyazis rosea ve seboreik dermatitin dermoskopik özelliklerinin ortaya konulmasıdır. İkincil amaç elde edilen dermoskopik özelliklerin psöriazis vulgaris tanısını ayırt etme gücünün belirlenmesidir. Son olarak dermoskopinin klinik tanıda girişimsel olmayan bir yöntem olarak yer alıp alamayacağı sorgulanacaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 91 psöriazis vulgaris, 31 liken planus, 32 pitriyazis rosea, 30 seboreik dermatit hastası olmak üzere toplam 184 hasta (96 erkek, 86 kadın) dahil edildi. Dermoskopik incelemede lezyondaki vasküler yapıların türü ve yerleşimi, skuam, skuamın rengi ve dağılımı, zemin rengi ve pigmentasyonu, Wickham striaları ve alt tipleri, komedon benzeri açıklık ve milia benzeri kist değerlendirildi. Veriler Ki-Kare testi, lojistik regresyon analizi ve ROC eğrisi kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel olarak anlamlı p değeri 0,05'in altında kabul edildi. Bulgular: Söz konusu hastalıklarda saptanan dermoskopik özellikler şu şekildedir: psöriazis vulgariste damarların düzenli yerleşimi (%91,2), noktasal damar (%98,9), diffüz dağılan skuam (%94,5), beyaz skuam rengi (%68,1) ve koyu eritem (%61,5) izlenmiştir. Liken planusta damarların yamasal yerleşimi (%58,1), noktasal damar (%96,8), koyu eritem (%74,2) ve Wickham striaları (%71) gözlenmiştir. Pitriyazis roseada damarların yamasal yerleşimi (%71,9), noktasal damar (%81,3), periferal dağılan skuam (%34,4), beyaz skuam rengi (%53,1) ve turuncu zemin (%65,6) tespit edilmiştir. Seboreik dermatitte damarların yamasal yerleşimi (%63,3), noktasal damar (%50), yamasal dağılan skuam (%80), beyaz skuam rengi (%56,7) ve açık eritem (%73,3) saptanmıştır. Psöriazis vulgarisi ayırt etmede vasküler yapıların düzenli yerleşiminin ve skuamın diffüz dağılımının duyarlılığı %86,8, seçiciliği %97,8 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Psöriazis vulgaris, liken planus, pitriyazis rosea ve seboreik dermatitte kendine özgü dermoskopik bulgular vardır. Psöriazis vulgaris için ayırt edici dermoskopik özellikler vasküler yapının düzenli yerleşimi ve skuamın diffüz dağılımıdır. Psöriazis vulgaris tanısına ait dermoskopik modellemeler yapılabilir. Dermoskopi inflamatuar dermatozların klinik tanısında umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The first aim of this study is to determine the dermoscopic features of psoriasis vulgaris, lichen planus, pityriasis rosea and seborrheic dermatitis which are inflammatory dermatoses. The secondary purpose is to determine the value of obtained dermoscopic features for distinguishing the psoriasis vulgaris diagnosis. Finally, it will be questioned whether dermoscopy can take place as a noninvasive method in clinical diagnosis. Materials and methods: A total of 184 patients (96 male, 86 female), including 91 psoriasis vulgaris, 31 lichen planus, 32 pityriasis rosea and 30 seborrheic dermatitis patients were enrolled in the study. On dermoscopic examination, the type and pattern of the vascular structures, scale, color and distribution of scale, background color and pigmentation, Wickham striae and subtypes, comedo-like opening and milia-like cyst were evaluated. Data were analyzed using Chi-Square test, logistic regression analysis and ROC curve. Statistically significant p value was accepted below 0.05. Results: The determined dermoscopic features of aforementioned diseases are as follows: regular placement of vessels (91.2%), dotted vessels (98.9%), diffuse distribution of scale (94.5%), white colour of scale (68.1%) and dark erythema (61.5%) were seen in psoriasis vulgaris. Patchy placement of vessels (58.1%), dotted vessels (96.8%), dark erythema (74.2%) and Wickham striaes (71%) were observed in lichen planus. Pityriasis rosea were associated with patchy placement of vessels (71.9%), dotted vessels (81.3%), peripheral distribution of scale (34.4%), white color of scale (53.1%) and orangish background (65.6%). Patchy placement of vessels (63.3%), dotted vessels (50%), patchy distribution of scale (80%), white color of scale (56.7%) and light erythema (73.3%) were found in seborrheic dermatitis. While differentiating psoriasis vulgaris diagnosis, sensitivity and specificity of regular placement of vascular structures and diffuse distribution of scales were calculated as 86.8% and 97.8%, respectively. Conclusion: There are significant dermoscopic findings in psoriasis vulgaris, lichen planus, pityriasis rosea and seborrheic dermatitis. The distinctive dermoscopic features for psoriasis vulgaris are the regular placement of the vascular structure and the diffuse distribution of the scale. Dermoscopic models for the diagnosis of psoriasis vulgaris can be made. Dermoscopy gives hope to the clinical diagnosis of inflammatory dermatoses.