Radyoterapinin farklı dozlarının keser dişlerin kuronal kırık ve restorasyon direnci üzerine etkisi
The effect of different dose of radiation on the crown fracture and restoration resistance of incisive teeth
  1. Tez No: 396361
  2. Yazar: PELİN ÇELİK DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı dozlardaki radyasyon uygulamalarının keser dişlerin komplike ve komplike olmayan kuron kırığı oluşumundaki kırılma direnç değerlerine, restore edildikten sonraki ikinci kırılma direnç değerlerine, mikrosızıntı ve başarısızlık şekline etkisi değerlendirilmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada toplam 140 adet daimi keser diş kullanılmıştır. Dişler her bir grupta 2 alt grup olacak şekilde 7 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu dışındaki gruplara ait dişlere 10 Gy'den 60 Gy'e kadar radyasyon uygulanmıştır. Tüm gruplardaki dişlerde komplike ve komplike olmayan kuron kırığı oluşturma anındaki birinci kırılma direnç değerleri, restore edildikten sonraki ikinci kırılma direnç değerleri elde edilmiştir. Mikrosızıntı varlığı ve başarısızlık şekilleri stereomikroskop altında değerlendirilmiştir. Bulgular: Komplike kuron kırıklarına ait birinci kırılma direnç değerleri MDP_60 grubunda MDP_0, MDP_10, MDP_20 ve MDP_40 gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı seviyede bir düşüş göstermiştir. İkinci kırılma direnç değerleri ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık sergilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of present study was to evaluate the impact of different radiation doses on the fracture resistance in the formation of uncomplicated and complicated crown fractures of incisive teeth, the second fracture resistance after teeth restoration and type of failure and microleakage. Material and Method: Total of 140 permanent incisors was used in this study. Teeth was divided into seven groups that each group includes two subgroup. Except control group, radiation from 10 to 60 Gy was applied to all teeth. First fracture resistance values were obtained during creating complicated and uncomplicated crown fractures in teeth and second fracture resistance values were obtained of all groups after restoration. Microleakage presence and failure modes were evaluated by stereomicroscope. Result: In teeth with complicated crown fractures, the first fracture resistance values showed a statistically significant decrease in MDP_60 group compared to the MDP_10, MDP_20 and MDP_40 group (p0.05).