Radyoterapinin farklı dozlarının süt dişlerinin mineral içeriğine ve poliasit modifiye rezin kompozitin bağlanma gücü üzerine etkisi
Effects of various doses of radiation on primary tooth elemental composition and microtensile bond strengths of compomer to tooth hard tissues
  1. Tez No: 342004
  2. Yazar: SULTAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç. Bu in vitro çalışmada, tedavi için kullanılan farklı dozlardaki radyasyon uygulamalarının süt dişi elementer içeriğine ve mine ve dentin sert dokularına kompomer rezinin bağlanma güçlerine etkisi karşılaştırılmıştır. Materyal ve Metot. Çalışma için toplam 70 adet insan süt azı dişi kullanılmış ve dişler eşit sayıda 7 guba ayrılmıştır. Kontrol grubu dışında, gerikalan gruplara 10 Gy?den 60 Gy?ye kadar radyasyon uygulanmıştır. Her bir gruptan 5 dişe elementer analiz ve geri kalan 5 dişten elde edilen mine ve dentin çubukları-kompomer rezin için mikrogerilim testi uygulanmıştır. Başarısızlık şekilleri SEM altında görüntülenmiştir. Elde edilen veriler tek-yönlü ANOVA, tek?yönlü Kruskall-Wallis varyans analizi ve Mann Whitney U testleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular. Radyasyon Zn, Pb, Ni, Fe, Cu, Cr, Cd gibi ağır elementlerde %21.4 ?anlamsız?, %31 ?azalma-anlamlı? ve %47.6 ?artış-anlamlı? değişikliklere neden olmuş; Ca, K, Mg, Na, P gibi dişlerde bulunan major elementlerde %26.7 ?anlamsız? ve ?artış-anlamlı? ve %46.6 ?azalma-anlamlı? değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim. In this in vitro study, effects of various doses of radiation using for treatments used on primary tooth elemental composition and microtensil bond strengths of compomer to tooth hard tissues were compared. Material and Method. For the study, 70 intact primary molars were collected and divided into 7 groups equally. With the exception of control group, teeth were irradiated with the dodoses from 10 Gy to 60 Gy. Five teeth from each group used for the elemental analysis, and 5 teeth from each group were used microtensil bond strengths of compomer to tooth hard tissues. Failure modes were evaluated under stereomicroscope and micrographed under SEM. The data obtained was analysed one-way ANOVA, Kruskal-Wallis one-way analysis of variance and Mann-Whitney U tests were compared. Results. Radiation Zn, Pb, Ni, Fe, Cu, Cr, Cd, 21.4% of heavy elements, such as