Multiple sklerozlu hastalara uygulanan refleksolojinin ağrı, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of reflexology applied to multiple sclerosis patients on pain, fatigue, and life quality
  1. Tez No: 396366
  2. Yazar: HATİCE DİLEK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırma MS'li hastalara uygulanan refleksolojinin ağrı, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test ve tekrarlı ölçümlerle deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mevlana Üniversitesi Hastanesi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi“Nöroloji Kliniğinde”20.5.2013- 1.25.2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini belirtilen hastanelerin nöroloji kliniğinde 6 ay önce MS tanısı almış 685 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi 33 deney, 33 kontrol olmak üzere 66 hastadır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, VAS, YŞÖ ve MSQOL-54 kullanılmıştır. Deney grubundaki her hastaya 12 hafta süresince, haftada 3 seans, toplamda 36 seans refleksoloji uygulanmış, haftalık ağrı ve yorgunluk, aylık yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma sonunda, deney grubunda; ağrıya ait puan ortalamalarında 7. haftadan, yorgunluğa ait puan ortalamalarında 5.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of reflexology applied to MS patients on pain, fatigue, and life quality. Material and Method: The study was conducted experimentally with pretest and repeated measurements. The data were collected in Mevlana University Hospital and Selçuk University Medical Faculty Hospital“Neurology Clinic”between 20.5.2013 and 1.25.2015. The population involved 685 patients, who were diagnosed with MS 6 months before, in neurology clinic of these hospitals. The sample group involved 66 patients (33 experimental, 33 control). Patient Identification Form, VAS, YŞÖ, and MSQOL-54 were used to collect data. Totally 36 reflexology sessions were applied to patients in experimental group for 12 weeks, 3 sessions in a week, and their weekly pain and fatigue, monthly life qualities were evaluated.