Multıpl sklerozlu hastalarda atak tedavisine yanıtı etkileyen faktörler
Factors affecting response to relapse treatment in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 932970
  2. Yazar: FATMA AVŞAR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE HAYAT GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS)'un belirleyici bir özelliği olan ataklar sıklıkla işlevsel kayıp ve yaşam kalitesinde azalmaya neden olurlar. İntravenöz metilprednizolon (İVMP) tedavisinin MS ataklarının düzelmesi üzerine hızlandırıcı etkisi bilinmekle birlikte, düzelme oranları ataklar arasında değişkenlik gösterir. Bu çalışmada MS hastalarında atak sırasında uygulanan İVMP tedavisine yanıtların değerlendirilmesi ve bu yanıtları etkileyen klinik faktörlerin ve görüntüleme özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Relapsing remitting (RR) MS tanısı konulmuş olan ve atak semptomlarının ortaya çıkmasından sonraki ilk 3 hafta içinde başvuran hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgilerinin yanı sıra hastalık özellikleri, atak sırasındaki EDSS puanları ve etkilenen fonksiyonel sistemler, beyin ve spinal kord manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları kaydedildi. Hastalara atak tedavisi olarak İVMP 1000 mg/gün 5 gün süreyle uygulandı. Tedavinin 5, 15 ve 30. günlerindeki EDSS puanları hesaplandı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavinin 30. günündeki EDSS puan değişimlerine göre hastalık özellikleri ve görüntüleme bulguları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: On üç erkek, 37 kadın olmak üzere toplam 50 RRMS hastası (yaş ortalaması 32.5±9.2, hastalık süresi 4.7±5.3 yıl) çalışmaya alındı. Tedavinin 5. gününde hastaların yarısında, 15. ve 30. günlerinde ise tüm hastalarda değişik derecelerde düzelme gözlendi. Hastaların tedavi öncesi EDSS puanları ortalaması 3.2±1.0 iken; İVMP tedavisinin 15. gününde 1.4±0.9, 30. gününde 0.4±0.6 olarak hesaplandı. Otuzuncu günde daha fazla düzelme olan hasta grubunda (EDSS'de ≥3 puan azalma) düzelmenin daha az olduğu gruba göre (EDSS'de
Özet (Çeviri)
Relapses, a hallmark of multiple sclerosis (MS), often lead to functional loss and a decline in quality of life. While the accelerating effect of intravenous methylprednisolone (IVMP) treatment on the recovery from MS relapses is well established, the rates of recovery can vary between relapses. This study aimed to evaluate the responses to IVMP treatment administered during relapses in MS patients and to investigate the clinical factors and imaging characteristics influencing these responses. Materials and Methods Patients diagnosed with relapsing-remitting (RR) MS who presented within the first 3 weeks of the onset of relapse symptoms were included in the study. Along with the patients' demographic information, disease characteristics, EDSS scores during relapses, affected functional systems, and brain and spinal cord magnetic resonance imaging (MRI) findings were recorded. As relapse treatment, patients were administered 1000 mg/day of intravenous methylprednisolone (IVMP) for 5 days. EDSS scores were calculated on the 5th, 15th, and 30th days of treatment. Patients were compared in terms of disease characteristics and imaging findings based on changes in EDSS scores before and after treatment on the 30th day. Results A total of 50 RRMS patients (13 men and 37 women, mean age 32.5±9.2 years, mean disease duration 4.7±5.3 years) were included in the study. Improvements of varying degrees were observed in half of the patients by the 5th day of treatment and in all patients by the 15th and 30th days. The mean EDSS score of the patients before treatment was 3.2±1.0, which decreased to 1.4±0.9 on the 15th day and 0.4±0.6 on the 30th day after IVMP treatment. In the group with greater improvement (≥3-point reduction in EDSS) on the 30th day compared to the group with less improvement (