Zihinsel engelli ve yaygın gelişimsel bozukluk tanılı çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinde stresle başa çıkma tutumları ve evlilik uyumuna etkisi
Coping strategies of the parents of children and adolescents with mental disability and pervasive developmental disorder and its effect on marital adjustment
- Tez No: 460723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMRE SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, Zihinsel Engelli ve Yaygın Gelişimsel Bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinde stresle başa çıkma tutumları ve evlilik uyumu arasındaki ilişki incelenmek istenmiştir. Başa çıkma tutumları, depresyon, anksiyete belirtileri ve ebeveyn stresi bakımından ebeveynler ile gruplar arasındaki farlılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Zihinsel Engelli ve Yaygın Gelişimsel Bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin ebeveynleri oluşturmuştur. Her iki grupta, 50'şer anne ve baba olmak üzere örneklem sayısı 200'dür. Değerlendirmeler, Sosyo-demografik form, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri, Ebeveyn Stres Indeksi-Kısa Formu, Evlilik Uyumu Ölçeği aracılığıyla yapılmıştır. Veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla betimsel analiz yöntemleri, Student T-testi, Pearson Korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, coping behaviors towards stress and marital adjustment of the parents who have children with mental disability and pervasive developmental disorder was investigated. Variations were found between parents and groups in terms of coping behaviors, depression, anxiety symptoms and parental stress. Study sample consisted of the parents of children and adoloscents with mental disability and pervasive developmental disorder. Both groups consisted of 50 mothers and fathers with total number of 200. Evaluations were based on Socio-demographic form, Cope Inventory, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Parent Stress Index-Short Form, Marital Adjustment Scale. Data were evaluated using the SPSS statistical software via the descriptive analysis techniques, Student T-Test and Pearson Correlation Test.