Romatoid artritli hastalarda osteoporotik kırık riski belirlenmesi
Assessment of osteoporotic fracture risk in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 396385
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı romatoid artritli (RA) hastaların DEXA ile kemik mineral yoğunluklarını (KMY) değerlendirmek, FRAX anketi ile kırık risklerini belirlemek, kemik kaybı ve kırık riskine etki eden faktörleri ortaya koyabilmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 7'si erkek toplam 95 RA'lı hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, DAS28-CRP ve HAQ skorları kaydedildi. SF-36 ve FRAX anketleri sorgulandı. Kemik yoğunluğu lomber bölge ve sağ femurdan DEXA (Hologic explorer-S/N 90763) kullanılarak ölçüldü. L1–4, sağ femur boyun, trokanter, wards ve total kemik mineral yoğunluğu değerleri, T, Z skorları kaydedildi. FRAX hesaplama aracı ile kırık riskleri hesaplandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59,8 ± 9,6, hastalık süresi 10,61 ± 9,83 yıl idi. Hastaların % 34,73'ü osteoporotik, % 44,21'i osteopenikti. FRAX'a göre 10 yıllık major kırık riski ortalaması 13,78 ± 9,11, kalça kırık riski ortalaması 4,76 ± 6,88 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objectives of this study are to measure Bone Mineral Density (BMD) using DEXA, to assess the fracture risk with FRAX calculation tool and to determine the predictive factors for bone loss and fracture risk in patients with Rheumatoid Arthritis (RA). Material and Method: The study was conducted with 95 patients 7 of whom were men. Demographic characteristics, Disease Activity Score (DAS28-CRP) and Health Assessment Questionnaire (HAQ) scores of the patients were recorded. The patients were questioned FRAX and SF-36 health surveys. DEXA (Hologic explorer-S/N 90763) was used for the measurement BMD of lumbar vertebrae and right hip. The BMD values and T, Z scores of L1-4, right femoral neck, trochanter, wards and total scores were noted. The fracture risk was calculated by FRAX tool. Results: Mean age of the patients was 59,8 ± 9,6 and the average duration of disease was 10,61 ± 9,83 years. 34.73 % of the patients were osteoporotic and 44,21 % of the patients were osteopenic. The overall mean 10-year fracture risk was calculated as 13,78 ± 9,11 for major osteoporotic fractures and 4,76 ± 6,88 for hip fractures by FRAX tool.