Ektopik gebeliklerde cerrahi ve medikal tedavi sonrası fertilitenin değerlendirilmesi
Evaluati̇ng ferti̇li̇ty wi̇th ectopi̇c pregnancy cases after surgi̇cal and medi̇cal treatment
  1. Tez No: 396386
  2. Yazar: ABDURRAHİM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmaya ektopik gebelik nedeniyle medikal ve cerrahi tedavi gören yaşları 18 ile 40 arasında değişmekte olan 200 hasta dahil edildi. Medikal tedavi gören gruplar sırasıyla tek doz methotrexate uygulanan grup, multiple doz methotrexate uygulanan grup şeklinde sınıflandırıldı. Cerrahi tedavi uygulanan gruplar sırasıyla salpingostomi uygulanan grup, salpenjektomi uygulanan grup şeklinde sınıflandırıldı. Her grupta 50 olgu çalışmaya alındı. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada hastalar seçilirken fertilite isteği olmayanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların ektopik gebelik tedavisini takiben korunmayı bıraktıları zaman sıfır kabul edililip 3 er aylık periyotlarla gebelik oluşumu takip edildi. 2 yıl fertilite takibi yapıldı. 2 yıl sonrasında meydana gelen gebelikler çalışmaya dahil edilmedi. Bu hastalar 2 yıllık süre içinde gebelik meydana gelmemiş olan hastalar şeklinde sınıflandırıldı. Çalışmaya alınan olguların 24 aylık fertilite takip değerleri hem gebelik oluşumu açısından hem de gebeliğin meydana gelme süreleri açısından karşılaştırıldı. Ektopik gebeliklerde uygulanacak medikal tedavinin birçok üstünlüğü vardır. Medikal tedavi ile fertilite beklentisi olan hastalarda tedavi sonrası gebelik oranı ve tedavi sonrası erken dönemde gebelik meydana gelme oranı cerrahi tedavilere göre daha yüksektir. Bu nedenle methotrexate artık cerrahi tedaviye alternatif yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca medikal tedavi ile daha az tubal hasar meydana gelmekte, anesteziye, cerrahiye ait morbiditeyi azaltmakta ve maliyeti düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
18 to 40 year-old 200 patients who had received medical and operative treatment due to ectopic pregnancy were included in the research. Medically treated patients were grouped as single dose of methotrexate administered group and multiple dose methotrexate administered group respectively. Patients who got surgical treatment were grouped as salpingostomy and salpingectomy respectively. 50 cases for each group were included in the study. While choosing the patients, the ones who do not desire fertility were excluded in this retrospective study. Subsequent to ectopic pregnancy treatment of patients the time they abandoned the contraception was accepted as zero and occurrence of gestation has been monitored quarterly. Fertility has been monitored for two years. Pregnancies occurred after two years were excluded from the research. Such patients were classified as those who could not get pregnant within two years. 24-month fertility follow-up rates of patients in the study were compared in terms of both occurrence of gestation and the time of occurrence of pregnancy. The medical treatment administered in ectopic pregnancies has various advantages. Medically treated patients who have fertility expectation are shown higher rates of gestation and getting pregnant earlier after the treatment compared to surgical treatment. Therefore; methotrexate takes the first place among alternative methods to surgery any longer. Also, medical treatment induces less tubal damage, it decreases morbidity caused by anesthesia or surgery and it reduces the costs.