Ektopik gebeliklerde ardışık metotreksat tedavisinin başarı oranının belirlenmesi ve tedavinin over rezervine etkilerinin anti müllerian hormon seviyeleri ile değerlendirilmesi
Determining the success rate of sequential methotrexate therapy in ectopic pregnancy and evaluating the effects of the treatment on ovarian reserve with anti mullerian hormone levels
  1. Tez No: 648829
  2. Yazar: FURKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İRFAN KUTLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN BAYRAMOĞLU TEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda ektopik gebelik tedavisinde; ardışık çoklu doz MTX protokolünün başarı oranı, başarı ya da başarısızlığına etki eden parametreler ve tedavinin over rezervi üzerine etkilerini değerlendirmeyi hedefledik. 1.1.2017–30.12.2019 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde ektopik gebelik nedeni ile ardışık çoklu doz metotreksat protokolü uygulanmış, çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 63 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların hastahane veri sisteminde kayıtlı demografik verileri, klinik parametreleri, laboratuar değerleri kayıt altına alınarak sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tedavinin over rezervine etkileri tedaviden önceki ve 3-6 ay sonraki AMH düzeyleri karşılaştırılarak değerlenirildi. Çalışmada P değerinin 0.05'ten küçük olması istatiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmamızda ardışık çoklu doz MTX protokolü uygulanan 63 hastada tedavinin başarı oranı %71.4 olarak saptandı. Çalışmamız bu açıdan literatür ile uyumlu olarak seçilmiş tubal ektopik gebeliği olan olguların tedavisinde, MTX tedavisinin cerrahi tedaviye önemli bir alternatif olduğunu destekler niteliktedir. Ayrıca literatürdeki birçok çalışmanın aksine douglasta serbest mayi miktarının medikal tedavi başarılı olan ve olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği, mayi miktarı fazla olan grupta tedavi başarısının düşük olduğu bulunmuştur (Padj=0.009). Medikal tedavi ile başarılı olunan hastalarda AMH medyan değere göre %12.6; başarısız olunan ve cerrahi uygulanan hastalarda %6.7 düşüş göstermiştir. Medikal tedavi başarılı ya da başarısız olan gruplarda tedavi öncesi ve sonrası AMH değişimlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (Padj>0.05). Ektopik gebelik hastalarında esas hedef maternal mortaliteyi engellemek olsa da hastaların klinik durumları uygunsa, uygulanacak tedavi yöntemlerinin daha sonra infertiliteye neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Ektopik Gebelik, Metotreksat, Anti Müllerian Hormon, Over Rezervi, Çoklu Doz
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the success rate, the parameters affecting the success or failure of the sequential multi-dose MTX protocol and the effects of the treatment on ovarian reserve in the treatment of ectopic pregnancy. Between 1.1.2017 and 30.12.2019, sequential multiple dose methotrexate protocol was applied due to ectopic pregnancy in Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, and a total of 63 patients who met the inclusion criteria regarding the study were included in the study. The demographic data, clinical parameters and laboratory values of the patients were extracted from the hospital data bank system, analyzed and the results were statistically compared with each other. The effects of treatment on ovarian reserve were evaluated by comparing AMH levels before and 3-6 months after treatment. In the study, P value less than 0.05 was considered as statistically significant. The success rate of the treatment was found to be 71.4% in 63 patients exposed to sequential multi-dose MTX protocol in this study. In this respect, our study results suggested that MTX treatment is an important alternative to surgical treatment in treating the patients with tubal ectopic pregnancy selected in accordance with the literature. Furthermore, contrary to many studies given in the literature, it was found that the amount of free fluid in douglas showed a statistically significant difference between the groups with and without successful medical treatment, and the success of the treatment was low in the group with high fluid volume (Padj = 0.009). According to the median value, AMH showed a decrease of 12.6% in patients with whom medical treatment were successful, and a 6.7% decrease in patients with whom medical treatment failed and underwent surgery. There was no statistically significant difference between AMH changes before and after treatment in groups with successful or unsuccessful medical treatment (Padj> 0.05). Although the main goal in patients with ectopic pregnancy is to prevent maternal mortality, it should be kept in mind that if the clinical conditions of the patients are appropriate, the treatment methods to be applied may cause infertility later. KEYWORDS: Ectopic Pregnancy, Methotrexate, Anti Müllerian Hormon, Ovarian Reserve, Multi-Dose